Vesmírné klání: Kvazar zraňuje sousední galaxii smrtícím zářením

Astronomové poprvé zachytili vesmírný střet, při němž záření z aktivního kvazaru zasahuje sousední galaxii a potlačuje v ní vznik nových hvězd.

23.05.2025 - Martin Reichman


Astronomům se poprvé podařilo pozorovat kosmickou srážku, při níž jedna galaxie proniká intenzivním zářením do druhé. Jejich výsledky, publikované v časopise Nature, ukazují, že toto záření tlumí schopnost zraněné galaxie tvořit nové hvězdy. 

Ve vzdálených hlubinách vesmíru se dvě galaxie ocitají v napínavé válce. Znovu a znovu se k sobě přibližují rychlostí 500 km/s na kolizním kurzu, aby si zasadily jen letmý úder a pak se stáhly a připravily na další kolo. „Proto tento systém nazýváme 'kosmickým kláním'," říká spoluvedoucí studie Pasquier Noterdaeme, výzkumník z IAP (Institut d'Astrophysique de Paris) a FCLA (French-Chilean Laboratory for Astronomy) v Chile, a přirovnává ho ke středověkému sportu. 

Tito galaktičtí rytíři však nejsou zrovna vzory ctnosti – jeden z nich má totiž velmi neférovou výhodu: používá kvazar, který svého protivníka „probodává“ zářením.

Galaxie pod útokem

Kvazary jsou jasná jádra některých vzdálených galaxií, která jsou poháněna supermasivními černými dírami a uvolňují obrovské množství záření. Kvazary i splynutí galaxií bývaly mnohem častější, objevovaly se častěji v prvních miliardách let vesmíru, takže pro jejich pozorování astronomové nahlížejí do vzdálené minulosti pomocí výkonných teleskopů. Světlo z tohoto „vesmírného klání“ k nám dorazilo až po více než 11 miliardách let, takže ho vidíme takové, jaké bylo v době, kdy byl vesmír starý jen 18 % svého současného stáří.

„Poprvé zde vidíme přímý vliv záření kvazaru na vnitřní strukturu plynu v jinak pravidelné galaxii,“ vysvětluje spoluvedoucí studie Sergej Balašev, který je vědeckým pracovníkem Ioffeho institutu v ruském Petrohradě.

Snímek kosmického klání pořízený pomocí soustavy ALMA. (foto: ESO, ALMA S. Balashev, P. Noterdaeme, CC BY-SA 4.0)

Nová pozorování naznačují, že záření uvolněné kvazarem narušuje oblaka plynu a prachu v pravidelné galaxii a zanechává za sebou pouze nejmenší a nejhustší oblasti. Tyto oblasti jsou pravděpodobně příliš malé na to, aby v nich mohly vznikat hvězdy, takže v poraněné galaxii zůstává méně hvězdných jeslí a ona samotná prochází dramatickou proměnou.

Tato galaktická oběť však není jediná, která prochází změnami. „Předpokládá se, že tato sloučení přivádějí obrovské množství plynu k supermasivním černým dírám sídlícím v centrech galaxií,“ vysvětluje Balašev. V kosmickém souboji se nové zásoby paliva dostávají na dosah černé díry pohánějící kvazar. Když se černá díra nasytí, může kvazar pokračovat ve svém ničivém útoku.


Další články v sekci