Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude zkoumat i Mars

26.02.2018 - Martin Reichman

<p>Jedním z prvních úkolů Vesmírného dalekohledu Jamese Webba bude pátrání po ztracené vodě na Marsu.</p>

Jedním z prvních úkolů Vesmírného dalekohledu Jamese Webba bude pátrání po ztracené vodě na Marsu.


Reklama

Vesmírný dalekohled Jamese Webba čeká zajímavá výzva. Přestože je tento dalekohled navržený především pro zkoumání vzdálených objektů, jeden z jeho prvních cílů leží doslova za humny. Během svého prvního roku provozu se má zaměřit na Mars.

TIP: Mars měl v minulosti dostatek vody, aby pokryla celý jeho povrch

Marsovská pozorovací mise JWST je naplánovaná pro květen až září roku 2020 a nepůjde o nic jednoduchého. Vzhledem k citlivosti připravovaného teleskopu bude nutné zabránit přehlcení přístrojů JWST světlem. Odměnou má být mimořádně podrobný snímek, s vynikajícím spektrálním rozlišením, bez deformit vznikajících při pozorování ze Země.

Cílem celé mise je jednak test možností nového teleskopu, půjde ale také o seriózní vědu. Teleskop se má zaměřit na poměr běžné vody (H²O) a tzv. polotěžké vody (HDO) v tenké atmosféře rudé planety. Výsledky pozorování by mohly napovědět kolik vody v minulosti na Marsu skutečně bylo.

Polotěžká voda

Na rozdíl od běžné vody H²O (pro odlišení označované někdy jako „lehká voda“) existuje i voda těžká a polotěžká. Těžká voda (D²O) obsahuje místo obou atomů vodíku vodíkový izotop deuterium. Proti H²O má D²O mírně odlišné fyzikální vlastnosti -  je méně reaktivní než běžná voda a má horší rozpustné vlastnosti. Pro většinu organismů je proto mírně jedovatá. Polotěžká voda (HDO) má jeden atom běžného vodíku (protia) a jeden atom deuteria. V malých koncentracích vyskytuje zcela běžně v přírodě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: Northrup Grumman, NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907