Vesmírný otec Mike Fincke

18 . 6 . 2004

Reklama

Astronaut Mike Fincke, tehdejší člen dlouhodobé posádky na ISS, se stal prvním americkým otcem, který byl o narození svého dítěte informován během vesmírné mise: Jeho žena Renita porodila 18. června 2004 zdravou dcerku.

„Jmenuje se Tarali Paulina a ‚tara‘ v jazyce hindi znamená ‚hvězda‘,“ vysvětloval Fincke řídicímu středisku v Houstonu krátce poté, co zprávu o narození potomka obdržel. „Náš první chlapec se jmenuje Chandra, což zase znamená ‚měsíc‘. Takže mi moje žena už dala Měsíc, teď k tomu přidala i zářící Hvězdu a pro mě je velkou ctí tohle zažívat právě na palubě kosmické stanice,“ dodal astronaut, který se posléze dočkal i gratulací z řídicího střediska v Moskvě.

Mike Fincke tehdy pobýval na ISS v rámci dlouhodobé mise od dubna do října 2004 spolu s ruským velitelem Gennadijem Padalkou. Stálá posádka komplexu byla právě zredukována na dvě osoby kvůli ztrátě dopravní kapacity raketoplánů po havárii Columbie.

Paní Renita Finckeová, sama inženýrka Johnsonova vesmírného střediska v Houstonu, dodala, že se bude snažit manželovi zprostředkovat co nejvíc radosti z jejich dcerky prostřednictvím soukromých telekonferencí s ISS a že doufá v manželův bezpečný návrat na Zemi. Přání se jí samozřejmě splnilo a Mike se poté do vesmíru podíval ještě dvakrát – jednou dokonce jako velitel stanice.

Popsaná událost přitom není úplně ojedinělá: Narození dcerky Abigail oslavil například v listopadu 2009 astronaut Randy Bresnik během letu raketoplánu Atlantis.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nález zhruba 25 tisíc let staré sošky se stal vědeckou senzací, která k moravským vykopávkám přitáhla zraky světových odborníků. Do Věstonic dorazil obdivovat poklady historie i velikán francouzské archeologie Henri Begouën.

Zajímavosti

Jeden z mnoha výhledů na jezero Cuicocha korunované dvojicí ostrovů.

Příroda

Chtřestýšovec Protobothrops mucrosquamatus - jeden z jedovatých hadů, jejichž genom vědci porovnávali s tím lidským.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Mozek pacienta s Creutzfeldtovou–Jakobovou chorobou. Šipky ukazují místa zasažená prionem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907