Vesmírný peeling: Mohou hvězdy „omládnout“?

29.01.2022 - Michal Švanda

Věk hvězdy tvoří jednoznačnou a nezpochybnitelnou veličinu, měřenou kontinuálně od jejího vzniku. Někdy se však mohou stálice jevit mladší, než ve skutečnosti jsou

<p>Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.</p>

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.


Reklama

Problém tkví v tom, že u kosmických objektů nebyl v době jejich zrodu nikdo, kdo by zmáčkl stopky. Proto věk stálic odvozujeme z jejich vlastností plynoucích z analýzy elektromagnetického záření, jež od nich přichází. Ze vzhledu spektra můžeme velmi přesně odhadnout, v jakém vývojovém stadiu se daná hvězda nachází, a určit tak její odpovídající věk

TIP: Jak se určuje stáří hvězdy?

Pokud však dojde k zásadní změně hvězdné struktury, může stálice „klamat tělem“ a zdát se mladší, než by odpovídalo jejímu skutečnému věku – podobně jako některé známé herečky. K popsanému jevu zřejmě dochází, pokud vyvinutá hvězda ve stadiu rudého obra přijde o svoji chladnou obálku, například velmi intenzivním proudem ve výtryscích aktivních galaxií. Připomíná to kosmetický peeling, po němž stálice zdánlivě omládne, neboť vzdálenému pozorovateli odhalí své méně opotřebované vnitřní vrstvy. 

Dále existují tzv. modří opozdilci – obří hvězdy, které z jiné blízké kolegyně odčerpaly čerstvé palivo, aby pak domněle omládly, podobně jako pověstní upíři. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907