Vesmírný supermix: Systém ARP 299 je prošpikovaný vysoce zářivými zdroji

27.06.2017 - Martin Reichman

ARP 299 -<p>Systém ARP 299 je doslova prošpikován vysoce zářivými zdroji. Astronomové jich zde napočítali hned 25.</p>
ARP 299 -

Systém ARP 299 je doslova prošpikován vysoce zářivými zdroji. Astronomové jich zde napočítali hned 25.


Reklama

V rozpínajícím se vesmíru jsou vzájemné kolize mezi galaxiemi poměrně běžné. Pohled do nitra systému ARP 299 ale odhaluje vesmírný supermix.

Systém ARP 299 se nachází v souhvězdí Velké medvědice, asi 140 milionů světelných let od Země. Jeho součástí jsou dvě galaxie – IC 694 a NGC 3690, které jsou ve stadiu slučování. Tento hvězdný mix ale není jedinou ingrediencí v tomto vesmírném mixu.

Nová data z rentgenové observatoře Chandra odhalila, že systém ARP 299 je doslova prošpikován vysoce zářivými zdroji. Astronomové jich zde napočítali hned 25, přičemž 14 z nich svým výkonem patří mezi tzv. ultrasvítivé rentgenové zdroje, označované jako ULX (ultraluminous X-ray sources).

Většina galaxií se přitom může pochlubit maximálně jedním ULX zdrojem a například v Mléčné dráze nebyl ULX objeven žádný. Předpokládá se, že ULX jsou kombinací hvězdy a neutronové hvězdy, nebo černé díry.

Reklama

  • Zdroj textu:

    chandra.harvard.edu

  • Zdroj fotografií: NASA, CXC, NuSTAR, STScI, Univ. of Crete

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907