Větší, než se čekalo: Sonda InSight změřila velikost jádra Marsu

24.03.2021 - Stanislav Mihulka

Marsotřesení detekovaná sondou InSight umožnila odhadnout, jak velké jádro má Mars


Reklama

Na podzim 2018 přistála na Marsu americká sonda InSight. Od té doby provádí průzkum, který je zaměřený zejména na geologii rudé planety. Sonda mimo jiné detekovala více než 500 marsotřesení. Většina z nich sice byla jen velmi slabých, 50 otřesů ale bylo dostatečně velkých na to, že je vědci mohli použít k výzkumu vnitřních částí planety.

Díky analýze seismických vln, zachycených sondou InSight, jsme získali informace o jádru planety. Mars se tak stal třetím tělesem Sluneční soustavy, po Zemi a Měsíci, u něhož alespoň z části známe jeho vnitřní strukturu. Výsledky analýz ukazují, že planeta Mars má jádro o poloměru 1 810 až 1 860 kilometrů.

Překvapení uvnitř Marsu

To je poměrně překvapivé. Taková velikost odpovídá asi polovině jádra Země. Vědci se přitom doposud domnívali, že je jádro rudé planety menší. Zdá se, že jádro Marsu je tím pádem také méně husté, než jsme si mysleli. Většina jádra Marsu je tvořená železem a sírou a zřejmě obsahuje větší množství lehčích chemických prvků, jako je například kyslík. 

TIP: Data sondy MAVEN naznačují, že atmosféru Marsu ukradlo Slunce

Jádro rudé planety nás velmi zajímá. Mars podle všeho kdysi měl silné magnetické pole, podobné tomu, jaké má dodnes Země. Magnetická pole přitom generují procesy, které úzce souvisejí s jádrem dotyčné planety. Mars o své magnetické pole v minulosti z velké části přišel a v důsledku toho se stal nehostinnou pustinouPříčiny ztráty magnetického pole rudé planety jsou tak jednou z velkých hádanek, na kterou vědci doufají, že najdou odpověď.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907