S rostoucím počtem sexuálních partnerů roste i riziko výskytu nádorů. Platí to u mužů a ještě ve větší míře u žen
Každá legrace něco stojí. Potvrzuje to i nedávný výzkum mezinárodního týmu badatelů, který zjišťoval souvislost mezi počtem sexuálních partnerů za život a rizikem onemocnění rakovinou. Není to sice tak jednoduché, že by více sexu znamenalo více rakoviny, jisté souvislosti ale výzkum ukazuje.
Výzkum ukázal, že muži, kteří měli za život více než 10 sexuálních partnerů, mají o 69 procent vyšší pravděpodobnost diagnózy rakoviny. U žen, které měly více než 10 sexuálních partnerů, to bylo dokonce o 91 procent více. Vědci zároveň zjistili, že není patrná souvislosti mezi počtem sexuálních partnerů a celkovým zdravotním stavem ani rizikem srdeční choroby nebo mrtvice.
TIP: Na výšce záleží: Menší lidé mají častěji diabetes, vyšší zase rakovinu
Badatelé vycházeli ze souboru 2 537 mužů a 3 185 žen z Anglie, starších 50 let, přičemž brali ohled na jejich sociální a zdravotní charakteristiky. Z tohoto počtu lidí uvedlo, že mělo více než 10 sexuálních partnerů, 22 procent mužů a 8 procent žen. Autoři studie sice neuvádějí, co by mohlo být příčinou, ale jako vysvětlení se vyloženě nabízejí především pohlavně přenosné virové infekce. Celá řada takových virů totiž dokáže vyvolat rakovinné bujení, například lidský papilomavirus HPV nebo viry žloutenky B a C.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)