Více než 10 sexuálních partnerů za život znamená vyšší riziko rakoviny

S rostoucím počtem sexuálních partnerů roste i riziko výskytu nádorů. Platí to u mužů a ještě ve větší míře u žen

18.02.2020 - Stanislav MihulkaKaždá legrace něco stojí. Potvrzuje to i nedávný výzkum mezinárodního týmu badatelů, který zjišťoval souvislost mezi počtem sexuálních partnerů za život a rizikem onemocnění rakovinou. Není to sice tak jednoduché, že by více sexu znamenalo více rakoviny, jisté souvislosti ale výzkum ukazuje.

Výzkum ukázal, že muži, kteří měli za život více než 10 sexuálních partnerů, mají o 69 procent vyšší pravděpodobnost diagnózy rakoviny. U žen, které měly více než 10 sexuálních partnerů, to bylo dokonce o 91 procent více. Vědci zároveň zjistili, že není patrná souvislosti mezi počtem sexuálních partnerů a celkovým zdravotním stavem ani rizikem srdeční choroby nebo mrtvice.

TIP: Na výšce záleží: Menší lidé mají častěji diabetes, vyšší zase rakovinu

Badatelé vycházeli ze souboru 2 537 mužů a 3 185 žen z Anglie, starších 50 let, přičemž brali ohled na jejich sociální a zdravotní charakteristiky. Z tohoto počtu lidí uvedlo, že mělo více než 10 sexuálních partnerů, 22 procent mužů a 8 procent žen. Autoři studie sice neuvádějí, co by mohlo být příčinou, ale jako vysvětlení se vyloženě nabízejí především pohlavně přenosné virové infekce. Celá řada takových virů totiž dokáže vyvolat rakovinné bujení, například lidský papilomavirus HPV nebo viry žloutenky B a C.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci