Vládce novozélandských hor: Vysokohorský papoušek Nestor kea

19.03.2017 - Vladislav T. Jiroušek

Převážně olivově zelený papoušek Nestor kea byl dříve obviňován z napadání ovcí, a proto vybíjen farmáři. Dnes je tento přísně chráněný druh vyhlášeným zvědavcem ozobávajícím auta turistů

Krása na druhý pohled -<p>Keové jsou možná na první pohled nenápadní, ale nesporně nádherní ptáci</p>
Krása na druhý pohled -

Keové jsou možná na první pohled nenápadní, ale nesporně nádherní ptáci


Reklama

Nestor kea (Nestor notabilis) je robustní papoušek, který na jižním ostrově Nového Zélandu obývá pouze horské oblasti s drsným klimatem o nadmořské výšce od 600 do 2 000 metrů. Je to jediný papoušek, který obývá subalpinské oblasti a jen v zimě sestupuje do nižších poloh.

Keové v podezření

Farmáři nemají key rádi. Podezírají je totiž, že napadají nemocné ovce a vytrhává jim kusy masa. Toto podezření ale nikdy nebylo potvrzeno. Faktem je, že s příchodem ovčích stád v minulém století se keové naučili přiživovat na zbytcích masa ze zavěšených ovčích kůží, a proto v letech 1943 až 1946 postříleli farmáři asi 7 000 těchto nesmírně inteligentních papoušků. Dnes jsou keové chráněni a jejich stavy se odhadují na 5 000 kusů.

TIP: Rybák dlouhoosasý aneb Nejvytrvalejší letec a rekordman leteckých maratonů

V potravě nejsou vybíraví. Živí se nektarem horských rostlin, vyhledávají různé bobule nebo výhonky, ale také loví hmyz. Nepohrdnou ani masem zdechlin. Jejich aktivita je vázána převážně na den, kdy je z dálky slyšet charakteristické volání „kee-aaa", podle nějž také dostali jméno.

Společníci parkujících

Kea je velmi zvědavý pták. Jakmile v místě výskytu keů zastavíte na parkovišti, za chvíli je máte u auta. Musíte si dávat pozor, aby vám nezničili stěrače, nebo obložení oken. Často také likvidují zařízení kempů a lyžařských středisek. V zoologických zahradách jim jsou pro ukojení zvídavosti dávány plastové nádoby, s nimiž si rádi hrají.

Na cestě po jižním ostrově Nového Zélandu jsme se s nimi potkali mnohokrát. Nocovali jsme v průsmyku Arthur Pass vysoko v horách, byl podvečer a pěkná zima. Jakmile jsme začali připravovat večeři, objevil se první, za chvíli jich bylo okolo auta sedm. Zvědavě pokukovali a poskakovali pořád blíž. Jeden se usadil na zpětném zrcátku našeho auta.

Další setkání jsme absolvovali u tunelu před Milford Sound. Zastavili jsme kvůli vodopádům padajících do sněhových polí. Brzy u nás byli keové a čekali, zda nebude něco k snědku.


Rodný list papuška Nestora kea

Vědecké pojmenování: Nestor notabilis
Popis: Jejich hlava je hnědozelená, tělo má bronzově zelenou barvu. Letky na křídlech jsou modré a pírka na vnitřní straně křídel přecházejí z oranžově červené barvy, která je také na spodní části zad, do odstínů pískově žluté barvy. Každé pírko je černě lemováno.
Výskyt: Skalnaté zatravněné svahy hor jižního ostrova Nového Zélandu, v nadmořské výšce 600–2 000 metrů
Starost o mláďata: Samička snese do hnízda dvě až čtyři vejce na kterých sedí 28 dní. O mláďata se starají oba rodiče přibližně do 13. týdnu, kdy už jsou mladí keové plně opeření.
Dospělec: Délka těla 46–50 cm, samice jsou menší.
Potrava: Živí se nektarem horských rostlin, vyhledávají různé bobule, kořínky, výhonky, ale také loví hmyz.
Způsob života: Dospívají ve třech letech a tvoří páry na celý život. Sdružují se však v početná hejna.

  • Zdroj textu:

    Příroda 12/2010

  • Zdroj fotografií: Vladislav T. Jiroušek, Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907