Vražedný „Blob“ u pobřeží Pacifiku zabil přes milion mořských ptáků

18.01.2020 - Stanislav Mihulka

Teplá voda v severním Pacifiku zavinila před čtyřmi lety vyhladovění a smrt nejvíce mořských ptáků ve známé historii

<p>Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.</p>

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.


Reklama

Obrovský a vražedný „Blob“ není monstrum z černobílého japonského katastrofického filmu, nýbrž devastující masa teplé mořské vody, která se objevila v severním Pacifiku u pobřeží severní Ameriky v zimě 2015 až 2016. Podle nedávného výzkumu amerických vědců „Blob“ tehdy zavinil smrt více než jednoho milionu alkounů úzkozobých a dalších mořských ptáků.

Odborníci tvrdí, že šlo o vůbec největší jednorázové vymření mořských ptáků, jaké jsme kdy zaznamenali ve světových oceánech. „Blob“ byl tehdy velký asi jako Aljaška a objevil se těsně u západního pobřeží Kanady a Spojených států. Podobné masy teplé mořské vody se tam objevily už v roce 2013, ale v létě 2015 se situace dramaticky zhoršila, kvůli probíhajícímu klimatickému jevu El Niño.

TIP: V severní Americe během uplynulých 50 let zmizely 3 miliardy ptáků

Když se u pobřeží severní Ameriky rozprostíral „Blob“, tak tam satelity a teploměry v mnoha případech detekovaly teploty, které byly o 3 až 6 °C vyšší, než kolik v těchto místech a ve stejné době bývá obvyklé. Není divu, že taková změna vážně postihla zdejší ekosystémy. Hlavní problém byl v tom, že se mořským živočichům kvůli teplejší vodě zrychlil tělesný metabolismus. Dravé ryby, jako jsou lososi nebo tresky, musely ulovit mnohem více malých rybek, což je ale současně hlavní zdroj potravy pro alkouny a řadu dalších mořských ptáků. Výsledkem byly ohromné počty ptáků, kteří zahynuli hlady. Vědci varují, že se podobné situace budou opakovat častěji a častěji.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907