Všechno nejlepší: Hubbleův dalekohled oslavil 31. narozeniny snímkem extrémní hvězdy

28.04.2021 - Stanislav Mihulka

Hubbleův vesmírný dalekohled si k 31. výročí letu do vesmíru vyfotil úžasnou hvězdu AG Carinae ze souhvězdí Lodního kýlu, která umírá před našima očima

<p>Obrovská a nesmírně zářivá hvězda AG Carinae ze souhvězdí Lodního kýlu</p>

Obrovská a nesmírně zářivá hvězda AG Carinae ze souhvězdí Lodního kýlu


Reklama

Hubbleův vesmírný dalekohled odletěl do vesmíru 24. dubna 1990. Od té doby nás vytrvale zásobuje úchvatnými fotografiemi blízkých i velmi vzdálených kosmických objektů. Že mu to jde stále skvěle, dokazuje i jeho nedávný snímek, který Hubble pořídil v den svých narozenin, tedy 24. dubna 2021.

Snímek zachycuje podivuhodnou hvězdu AG Carinae ze souhvězdí Lodního kýlu, vzdálenou asi 20 tisíc světelných let od nás. Jde o divokou extrémní hvězdu, kterou obklopuje mračno vyvrženého materiálu o průměru zhruba šesti světelných let. Tato struktura přitom vznikla při jedné či několika mohutných hvězdných explozích, přibližně před 10 tisíci lety. Samotné mračno tvoří materiál o hmotnosti odpovídající 10 Sluncím.

Superstar na konci života

AG Carinae je gigantická hvězda, přestože je její hmotnost jen okolo 55 Sluncí, naši mateřskou hvězdu v zářivosti předčí zhruba milionkrát. Takové hvězdy jsou pravé superstar – ohromují svým jasem, jejich sláva ale bývá velice krátká. AG Carinae čeká právě takový osud – přestože je stará sotva pár milionů let, její životní pouť se už pomalu chýlí ke konci.

TIP: 10 nejlepších úlovků Hubbleova vesmírného teleskopu

AG Carinae se momentálně nachází v přechodné fázi takzvaného zářivého modrého proměnného veleobra (LBV). Podobných hvězd známe jen velmi málo. Ještě relativně nedávno byla velkým a horkým modrým veleobrem spektrální třídy O. A už brzy z ní bude bouřlivá a nespoutaná Wolf-Rayetova hvězda, který chrlí hmotu do okolního prostoru mohutným hvězdným vichrem a explozemi.

AG Carinae je sice momentálně v klidu, ale u těchto hvězd je více méně zaručené, že klid nepotrvá dlouho. Hubbleho nástupci snad budou mít štěstí a zachytí její další proměnu. Rozhodně se bude na co koukat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Myšlenka, že sex má co do činění se zvýšeným pocitem nabuzení, je postavena na reálném základě.

Zajímavosti

Elektrický letoun „Spirit of Innovation“ dosáhl maximální rychlosti 623 kilometry za hodinu.

Věda

Ikonický snímek Buzze Aldrina na Měsíci a méně známá výbava pro náboženský obřad, kterou si přibalil s sebou.

Vesmír

Svatba Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny ve Špýru na iluminaci z kroniky Balduina Lucemburského (14. století).

Historie

Hitler měl po příjezdu na místo dobrou náladu a s ostatními žertoval.

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907