Vůbec poprvé má v USA heroin na svědomí více mrtvých než vraždy

09.12.2016 - Martin Reichman

Dlouhou dobu smutnému žebříčku počtu úmrtí v USA vévodily střelné zbraně. Nyní je poprvé předčily drogy

Smrtelná epidemie -<p>Během jediného roku si heroin ve Spojených státech vyžádal o 5 tisíc víc lidských obětí.</p>
Smrtelná epidemie -

Během jediného roku si heroin ve Spojených státech vyžádal o 5 tisíc víc lidských obětí.


Reklama

Heroin představuje pouze část látek, které jsou zneužívány osobami závislými na opiátech. Přesto má ve Spojených státech na svědomí více mrtvých, než ostatní drogy a poprvé také více obětí než střelné zbraně. Alarmující čísla vyplývají ze statistik federální agentury pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), zveřejněných deníkem Washington Post.

TIP: Za 50 let zemřelo v důsledku střelby více Američanů, než ve všech válkách

V roce 2015 bylo na území USA spácháno přibližně 12 979 vražd střelnou zbraní, heroin si ve stejném období vyžádal 12 989 lidských životů. Ještě před 10 lety přitom byl poměr 5:1 „ve prospěch“ střelných zbraní.

Stoupající počet obětí předávkování odborníci připisují častějšímu zneužívání fentanylu – syntetického opiátu, který je do heroinu přimícháván. Fentanyl je přitom až 100× účinnější než morfin, jeho záměna je tak pro uživatele drogy životu nebezpečná. Podle dat CDC stojí fentanyl za zhruba 75 % všech úmrtí souvisejících s předávkování opiáty. Časté je také mísení heroinu s dalšími deriváty fentanylu, například s carfentanilem používaným ve veterinární praxi k uspávání zvířat při transportu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Washington Post

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907