Vychutnejte si Londýn: Tisíce příběhů metropole nad Temží

V britské metropoli žil podle Agathy Christie detektiv Hercule Poirot, kdysi prý v jejích ulicích řádil ďábelský holič Sweeney Todd a bydlel tam i medvídek Paddington – Londýn zkrátka příběhy přitahuje




Pokud zahájíte den v Londýně typickou snídaní, vězte, že ne každý tento „kompletní infarkt“ – jak říkají místní s ironií sobě vlastní – zvládne. Ve vybraných podnicích si můžete ranní porci objednat celý den a skládá se většinou ze smažených vajec, klobásky, anglické slaniny, rajčat, fazolí, hub a bramborových kroket. K tomu se někdy nabízí plátek tzv. black puddingu, což je pochutina na způsob našeho jelítka, a samozřejmě pár dozlatova opečených toustů. 

Popsanou snídani i s kávou, pomerančovým džusem nebo černočerným čajem si objednáte třeba v Regency Café. Podnik leží nedaleko nádraží Victoria a najíte se tam spolu se studenty, dělníky i vysoce postavenými manažery. Otevřel už v roce 1946 a dnes patří mezi pět nejlépe hodnocených restaurací ve městě, čemuž odpovídá i délka front, ale nikoliv výše cen

Od vykopávek po graffiti

National Gallery, galerie Tate Britain a Tate Modern, British Museum nebo Victoria and Albert Museum představují umělecké instituce, kde hodina na prohlídku rozhodně nestačí. Nejde jen o to, že tamní proslulé sbírky zahrnují neslavnější díla historie. Britové totiž umějí zmíněné skvosty také skvěle a poutavě prezentovat. Nezáleží na tom, zda si chcete prohlédnout proslulé Slunečnice Vincenta van Gogha, Degasovy křehké baletky nebo sarkofágy ze starověkého Egypta. Vždy vás čeká nádherně zpracovaná expozice, jež počítá s tím, že si ji prohlédne znalec, laik i rodina s dětmi

Programy pro nejmenší návštěvníky si mimochodem často zamilují také dospělí. Obnášejí třeba vpisování vět do bublin, skrz které pak promlouvají postavy na obraze ve zcela nových a vtipných kontextech. Často si můžete rovněž sestavit novou kompozici slavné malby na magnetické tabuli. V Tate Britain dokonce nabízejí prohlídky pro zájemce, kteří mají rádi výhradně žlutou barvu, nebo pro ty, kdo se do nového dne probudili s pořádnou kocovinou.

Zpátky v čase

Netradiční prohlídku si lze rezervovat v domě Johna Soanea, známém jako Sir John Soane’s Museum. Zmíněný britský architekt již počátkem 19. století přeměnil tři sousedící budovy na adrese Lincoln’s Inn Fields v originální viktoriánské muzeum, kde se dodnes s ničím „nepohnulo“. Součást komplexu tvoří i dobové interiéry promyšlené do posledního centimetru, kde žil Soane s rodinou. 

Vstupné je dobrovolné a muzeum si můžete projít i bez rezervace. Se skupinou a průvodcem se však za pár liber dostanete do zcela výjimečných interiérů. Na vlastní oči pak spatříte například několik slavných obrazů Benátek od italského malíře Giovanniho Antonia Canala nebo sarkofág, který kdysi Soane při dražbě „vyfoukl“ Britskému muzeu, jež v době největších starověkých objevů nemělo na drahocenný artefakt dost peněz

Na bruslích kolem galerií 

Máte-li spíš chuť na trochu impresionismu a dekadentní Paříž 19. století, nevynechejte sbírku v Courtauld Gallery v paláci Somerset House. Na tamním nádvoří mimochodem každou zimu funguje veřejné kluziště s možností půjčit si brusle. Stejné zimní radovánky si lze dopřát nedaleko Victoria and Albert Museum, kde si ovšem budou libovat rovněž obdivovatelé módního průmyslu. Mnohé tamní sbírky i speciální výstavy totiž zahrnují exponáty z historie odívání a díla slavných návrhářů. 

V místní kavárně si pak určitě dopřejte kávu, svačinu nebo malý oběd – podobně nádherný interiér totiž hned tak nenajdete. Dominují mu barevně kachličkované oblouky s honosnými lustry a dýchá atmosférou imperiální Británie v éře královny Viktorie.

V královských komnatách 

Že je Londýn sídlem britské monarchie, připomíná metropole na každém kroku. Britové svou královskou rodinu milují i zatracují, v každém případě jí věnují hodně pozornosti. Zvláštní příležitost dostanete v létě, kdy jsou „Jejich Výsosti“ na dovolené ve Skotsku na zámku Balmoral. Během této doby, nazývané Royal Day Out, si můžete objednat prohlídku obrazárny The Queen’s Gallery, koníren s výstavou slavnostních kočárů a některých jindy nepřístupných interiérů Buckinghamského paláce

V Kensingtonském paláci, jenž zůstává sídlem britské monarchie už od 17. století, si lze potom prohlédnout například sbírku dvorních šatů některých panovnic nebo část královniných komnat. V sousedním křídle se přitom i dnes nacházejí byty jednotlivých členů královské rodiny. Náhle tak sedíte jen pár metrů od koupelny prince Harryho nebo od pohovky Kate, manželky prince Williama. 

Letos v létě navíc v místě otevřeli výstavu slavných modelů princezny Diany, na jejíž počest tam také vznikla nádherná zahrada plná křehkých bílých květů. Krásný je i park obklopující palác, který kdysi vybudovali, aby přinášel čerstvý vzduch mimo centrum velkoměsta. Dnes, po mnoha stoletích, se však rozkládá přímo v jeho středu. 

Exotika čínské čtvrti 

Během návštěvy Londýna byste v žádném případě neměli vynechat prohlídku čínské čtvrti: Podmaní si vás barevnými vstupními branami, nočním životem, cukrárnami plnými nadýchaných zákusků či skvělými malými restauracemi, kde se na stůl čeká i půl hodiny. Dnes už ve čtvrti téměř nikdo nebydlí, na rozdíl od dob, kdy v ní přistěhovalci z Asie hledali nový domov. Stále tam však dostanete to nejlepší a nejexotičtější jídlo za dobré ceny. 

TIP: Londýnská Canary Wharf: Nejchytřejší čtvrť světa

Ukážou vám, jak správně jíst pekingskou kachnu, nebo si můžete jen tak do ruky koupit zmrzlinu ze zeleného čaje a sledovat okolní shon skrz zamlženou výlohu. A pokud ještě stále nebudete mít dost zážitků, vejděte do nedalekého několikapatrového obchodu se stavebnicí Lego a pak do prodejny M&M’s hned naproti. Téměř štiplavá vůně čokolády vás „dostane do kolen“, stejně jako počet suvenýrů, které se tam dají koupit. 

Život je kabaret!

Londýn rovněž nabízí jedny z nejlepších muzikálových produkcí na světě. Lístky koupíte předem on-line nebo za dobré ceny přímo v den konání ve stáncích kolem čínské čtvrti. Na zbylé vstupenky můžete také počkat ve frontě přímo před divadlem nebo koupit za pár liber místa ke stání – někde se tradičně prodává první řada až několik hodin před představením. Takto se dostanete třeba do půvabného divadla St. Martin’s, kde uvádějí nejdéle hranou inscenaci v dějinách: Past na myši od Agathy Christie. Aktuálně je na programu už 66. sezonu a pokladna stále hlásí vyprodáno.


Velkoměsto z výšky mraků

Jedním z nejnovějších londýnských hitů je Sky Garden, veřejná zahrada zabírající tři poslední patra mrakodrapu Walkie-Talkie neboli „vysílačka“ ve finančním centru City. Můžete si tam zdarma rezervovat návštěvu, během níž budete obdivovat úžasnou vyhlídku na Temži a okolí. 


Další články v sekci