Když se dítě narozené císařským řezem nedostane do styku s vagínou matky, je možné mu jednoduše pomoct
Císařským řezem, při němž je novorozenec vyjmut přímo z břicha těhotné ženy, se dnes rodí v průměru téměř každé páté dítě. Je o něco rizikovější než klasický porod a dítě se při něm nesetká s užitečnými bakteriemi z vagíny matky.
První mikrobi novorozenců přitom hrají důležitou roli při vývoji imunitního systému. Děti narozené císařským řezem jsou o něco více ohroženy obezitou, astmatem, alergiem i jinými problémy, které souvisejí s imunitou.
Lékaři proto vymysleli jednoduchý postup, jak dětem narozeným císařským řezem alespoň zčásti nahradit přirozený kontakt s bakteriemi matky. Během experimentu zkusili děti narozené císařským řezem natřít gázou s vaginálním sekretem jejich matky. Fungovalo to prý pěkně, a děti ošetřené tímto způsobem byly složením svých mikrobů podobnější dětem narozeným klasickým způsobem.
Live Science, Nature Medicine
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)