Vydří doba kamenná: Archeologové si posvítili na vydry a jejich kamenné nástroje

15.03.2019 - Stanislav Mihulka

Vydry milují mušle a k jejich otevírání používají kamenné nástroje


Reklama

Mořské vydry jsou nejen roztomilé, ale také mimořádně šikovné. Jako jediní mořští savci používají kamenné nástroje. S pomocí malých kamenů otevírají mušle a na pláži zase používají velké kameny jako kovadliny na rozbíjení mušlí.

V mezinárodním výzkumném týmu spojili síly biologové s archeology a použili na výzkum vyder a jejich chování archeologické metody. Nástroje jsou koneckonců nástroje, ať už je používají lidé, nebo vydry mořské. Biologové díky tomuto výzkumu zjistili, že vydry používají kamenné kovadliny výhradně na rozbíjení slávek. Že nejde o ojedinělý jev dokládá i zjištění, že tímto způsobem vydry otevřou zhruba jednu pětinu všech slávek, které snědí.

TIP: Pořádné kusy: V mokřinách jihozápadní Číny lovily vydry velké jako dnešní vlci

Ochránci přírody mohou pomocí nálezů bývalých vydřích kovadlin zmapovat místa, kde vydry mořské v minulosti žily. A archeologové zase přišli na to, že na skořápkách slávek je možné poznat, zda mušli rozbily vydry na kovadlině anebo lidé, kteří žili na pobřeží. To jim pomůže lépe zmapovat dávné lidské obyvatele přímořských oblastí. 

  • Zdroj textu:

    Max Planck Institute

  • Zdroj fotografií: Monterey Bay Aquarium, Jessica Fujii. Haslam et al. 2019

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedním z kandidátů na ženicha byl pruský princ Fridrich

Historie

Jeskyně rákosových fléten je k vidění u čínského města Guilin v čínské autonomní oblasti Kuang-si. Podzemní prostora je zhruba 180 milionů let stará a kromě mnoha krápníkových útvarů je v ní i více než 70 inkoustových nápisů pocházejících z konce 8. století. Ty dokazují, že jeskyně se těší lidské pozornosti už více než 1 200 let. Jméno pravděpodobně dostala podle v okolí rostoucího rákosu vhodného pro výrobu fléten. Jeskyně má tři vchody a je asi 240 metrů dlouhá. Od roku 1962, kdy byla otevřena pro veřejnost, ji navštívily miliony turistů. Na snímku je část jeskyně nazvaná Křišťálová palác dračího krále.

Příroda

Někteří lidé mají psy v krvi

Věda
Vesmír

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907