Vylepšený japonský robot s tváří dítěte Affetto dokáže cítit bolest

Tenhle robot na vás může udělat „psí oči“, kterým se jenom těžko odolává

24.02.2020 - Stanislav MihulkaJaponští inženýři postavili robota, který je stejně zajímavý, jako strašidelný. Humanoidní robot jménem Affetto má tvář dítěte a podle svých tvůrců dokáže cítit bolest. Dát takový „dar“ robotovi by někomu mohlo připadat kruté, ale robot schopný cítit bolest by měl lépe „chápat“ své lidské společníky a „vcítit“ se do nich.

Affetto původně vznikl už v roce 2011. Tehdy byl vybavený realistickou hlavou, potaženou materiálem připomínajícím kůži, se kterou tento robot zvládal celou řadu lidských výrazů obličeje. Už tehdy vzbudil pozornost. Teď je mnohem pokročilejší a dostal novou technologii, která rozšiřuje jeho schopnosti.

TIP: Robot s citlivou elektronickou kůží disponuje hmatem a umí i obejmout 

Nejnovější Affetto má celé tělo, které je potažené umělou kůží se senzory tlaku. Tvůrci Affetta doufají, že takový robot bude více sociální, a že si vybuduje hlubší vztahy s lidmi. Zní to jako hudba budoucnosti, ale v Japonsku se již objevují roboti v pečovatelských domech, na úřadech i ve školách, jako součást řešení stárnoucí a vymírající populace této země. Jak to bude fungovat, ukáže až čas.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Osaka University


Další články v sekci