Vylepšený japonský robot s tváří dítěte Affetto dokáže cítit bolest

24.02.2020 - Stanislav Mihulka

Tenhle robot na vás může udělat „psí oči“, kterým se jenom těžko odolává

<p>Tvář robota Affetto</p>

Tvář robota Affetto


Reklama

Japonští inženýři postavili robota, který je stejně zajímavý, jako strašidelný. Humanoidní robot jménem Affetto má tvář dítěte a podle svých tvůrců dokáže cítit bolest. Dát takový „dar“ robotovi by někomu mohlo připadat kruté, ale robot schopný cítit bolest by měl lépe „chápat“ své lidské společníky a „vcítit“ se do nich.

Affetto původně vznikl už v roce 2011. Tehdy byl vybavený realistickou hlavou, potaženou materiálem připomínajícím kůži, se kterou tento robot zvládal celou řadu lidských výrazů obličeje. Už tehdy vzbudil pozornost. Teď je mnohem pokročilejší a dostal novou technologii, která rozšiřuje jeho schopnosti.

TIP: Robot s citlivou elektronickou kůží disponuje hmatem a umí i obejmout 

Nejnovější Affetto má celé tělo, které je potažené umělou kůží se senzory tlaku. Tvůrci Affetta doufají, že takový robot bude více sociální, a že si vybuduje hlubší vztahy s lidmi. Zní to jako hudba budoucnosti, ale v Japonsku se již objevují roboti v pečovatelských domech, na úřadech i ve školách, jako součást řešení stárnoucí a vymírající populace této země. Jak to bude fungovat, ukáže až čas.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Osaka University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Mezi nejnebezpečnější příměsi zemního plynu patří karcinogenní benzen. Jeho přítomnost vědci zaznamenali v 95 % vzorků. (foto: Unsplash, KWON JUNHOCC0)

Věda

Chcete-li objekty popsané v článku spatřit s jistotou, najděte si k pozorování místo co nejméně zatížené světelným znečištěním. (foto: PixabayCC0)

Vesmír

Dospělý strdimil karmínovoprsý (Aethopyga siparaja) dorůstá velikosti kolem 10 cm. (foto: Shutterstock)

Příroda

Traduje se, že se Tycho de Brahe nechtěl vzdálit od pozorování zatmění Slunce a zemřel na protržený močový měchýř. (foto: Wikimedia Commons, Eduard EnderCC0)

Historie

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907