Výpadky GPS signálu i častější polární záře: Slunce vstupuje do nejaktivnější fáze za posledních 20 let

Slunce se blíží k maximu svého jedenáctiletého cyklu a už teď je bouřlivější, než vědci původně předpokládali. Čekají nás častější polární záře, ale i výpadky rádiového a GPS signálu

02.02.2024 - Stanislav Mihulka



Slunce prochází přibližně jedenáctiletým cyklem aktivity, který těsně souvisí s kolísáním jeho magnetického pole. Během tohoto v pořadí již 25. zaznamenaného cyklu (první pozorování pocházejí z roku 1700) se mění počet a velikost slunečních skvrn i slunečních erupcí a výronů koronální hmoty. V závislosti na aktuální fázi tohoto cyklu bývá naše mateřská hvězda naše klidná – během tzv. solárního minima na počátku a konci jedenáctiletého cyklu, zatímco v době solárního maxima bouří a zalévá Sluneční soustavu množstvím záření.

Letošní rok má být vrcholem solárního maxima a lze tedy předpokládat zvýšenou aktivitu Slunce. Častěji tak zřejmě budou k vidění fascinující polární záře (i v nižších zeměpisných šířkách), čekat ale můžeme i výpadky rádiového spojení a poruchy satelitů. Podle modelů Centra pro předpovídání vesmírného počasí by Slunce mělo dosáhnout maxima aktivity svého cyklu mezi letošním lednem a říjnem. Intenzivní aktivita by ale měla vydržet až do poloviny roku 2025, s možným přesahem i do roku 2026.

Co předvede Slunce?

Předpovídat chování Slunce je nesmírně složité, nicméně na základě dosavadního chování naší mateřské hvězdy, vědci předpokládají, že současné maximum by se mohlo řadit spíše do průměru nebo lehčího dlouhodobého podprůměru. I tak by ale mělo jít o nejvýraznější aktivitu za posledních 20 let.

Výskyt slunečních skvrn v průběhu posledních šesti cyklů. (zdroj: ESA, NOAA, CC BY 4.0)

Během posledních 24 slunečních cyklů bylo na naší hvězdě v době jejího maxima zaznamenáno v průměru 179 slunečních skvrn měsíčně. Při posledním maximu v dubnu 2014 to bylo jen 114 skvrn, což tento cyklus řadí mezi nejslabší za posledních sto let. Aktuální předpověď počítá s 135 až 174 skvrnami měsíčně, což je mírně pod dlouhodobým průměrem.

Kromě intenzivnějších polárních září se podle vědců můžeme dočkat i častějších výpadků rádiového a GPS signálu. Zda se v průběhu letošního maxima objeví i silná bouře, která by mohla přinést výraznější škody, nezáleží podle vědců jen na počtu skvrn, ale i na jejich provázanosti. Podle dosavadního chování Slunce jsou vyhlídky v tomto směru „spíše optimistické“ a silnější bouře podobné té halloweenské z roku 2003 bychom se dočkat mohli.

TIP: Aktivita Slunce se díky radioaktivnímu uhlíku zapsala do letokruhů stromů

Podle Scotta McIntoshe z Národního centra pro výzkum atmosféry je ze statistického hlediska výskyt bouří kategorie G4 a G5 v době slunečního maxima běžný. Mnoho největších bouří, které v minulosti zasáhly Zemi, ale podle něj přišlo paradoxně mimo dobu solárního maxima.


Další články v sekci