Vyšší hladina testosteronu pomáhá mužům najít a udržet si práci

Pohlavní hormon ovlivňuje řadu tělesných i osobnostních rysů. Jak se projevuje v souvislosti s úspěchem na trhu práce?

10.06.2022 - Stanislav MihulkaTestosteron, pohlavní hormon, který se projevuje především u mužského pohlaví a je spojený s rozvojem řady tělesných znaků typických pro muže, už byl dříve spojen s rozmanitými osobnostními, ale také sociálními a ekonomickými faktory, jako je například postavení v lidské společnosti.

Badatelé německého Institutu Max Plancka pro demografický výzkum nedávno zjišťovali, zda hladina testosteronu u mužů ovlivňuje i jejich úspěch na trhu práce. V rámci výzkumu prostudovali hladinu tohoto pohlavního hormonu v krevním séru více než 2000 zaměstnaných a více než 110 nezaměstnaných mužů, společně s jejich zaměstnaností v období mezi lety 2011 a 2013.

Testosteron a zaměstnání

Výsledky výzkumu přesvědčivě ukazují, že v obou těchto skupinách mužů byla vyšší hladina testosteronu spojená s nižším rizikem nezaměstnanosti. Tento vliv testosteronu byl přitom výraznější u skupiny původně nezaměstnaných mužů. Vědci z toho usuzují, že testosteron může podporovat schopnost mužů najít a také si udržet práci.

TIP: Nový výzkum: Jsou testosteronem nabití samci štědřejší, nebo jsou to šetřílci?

Vědci se netají tím, že není jasné, proč přesně je testosteron spojený s větším úspěchem na trhu práce. Mají na to ale teorie, které vycházejí z předešlých výzkumů vlivu testosteronu na osobnost. Podle nich by mohla být významná především spojitost testosteronu se zdatnějším sociálním chováním. Muži s vyšší hladinou testosteronu si budují rozsáhlejší sociální sítě, které jsou pro úspěch při shánění práce klíčové. Důležité by mohlo být i to, že testosteron zřejmě zvyšuje konkurenční chování a asertivitu, což je rovněž přínosem pro zájemce o práci.


Další články v sekci