Pohlavní hormon ovlivňuje řadu tělesných i osobnostních rysů. Jak se projevuje v souvislosti s úspěchem na trhu práce?
Testosteron, pohlavní hormon, který se projevuje především u mužského pohlaví a je spojený s rozvojem řady tělesných znaků typických pro muže, už byl dříve spojen s rozmanitými osobnostními, ale také sociálními a ekonomickými faktory, jako je například postavení v lidské společnosti.
Badatelé německého Institutu Max Plancka pro demografický výzkum nedávno zjišťovali, zda hladina testosteronu u mužů ovlivňuje i jejich úspěch na trhu práce. V rámci výzkumu prostudovali hladinu tohoto pohlavního hormonu v krevním séru více než 2000 zaměstnaných a více než 110 nezaměstnaných mužů, společně s jejich zaměstnaností v období mezi lety 2011 a 2013.
Výsledky výzkumu přesvědčivě ukazují, že v obou těchto skupinách mužů byla vyšší hladina testosteronu spojená s nižším rizikem nezaměstnanosti. Tento vliv testosteronu byl přitom výraznější u skupiny původně nezaměstnaných mužů. Vědci z toho usuzují, že testosteron může podporovat schopnost mužů najít a také si udržet práci.
TIP: Nový výzkum: Jsou testosteronem nabití samci štědřejší, nebo jsou to šetřílci?
Vědci se netají tím, že není jasné, proč přesně je testosteron spojený s větším úspěchem na trhu práce. Mají na to ale teorie, které vycházejí z předešlých výzkumů vlivu testosteronu na osobnost. Podle nich by mohla být významná především spojitost testosteronu se zdatnějším sociálním chováním. Muži s vyšší hladinou testosteronu si budují rozsáhlejší sociální sítě, které jsou pro úspěch při shánění práce klíčové. Důležité by mohlo být i to, že testosteron zřejmě zvyšuje konkurenční chování a asertivitu, což je rovněž přínosem pro zájemce o práci.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)