Vyšší koncentrace pylu ve městech znamenají nižší riziko násilných zločinů

23.10.2019 - Stanislav MihulkaPylové alergie rozhodně nejsou nic příjemného. Jak ale ukazuje studie publikovaná v časopise Journal of Health Economics mohou mít alergie a koncentrace pylu dopad i ve zcela nečekaných oblastech.

Vědci například přišli na to, že když je ve velkých městech neobvykle velké množství alergenního pylu, dochází zde ke znatelnému poklesu množství násilných trestných činů. Svůj výzkum založili na analýze denního kolísání množství pylu v celkem 16 velkých amerických městech. Vše nasvědčuje tomu, že i zločinci mohou mít sennou rýmu.

TIP: Překvapivé zjištění: Teplejší a mírnější zimy zvyšují zločinnost

Pozoruhodné bylo zjištění, že vyšší koncetrace pylu tlumí pouze násilnou trestnou činnost a nikoliv hospodářskou kriminalitu. Ta totiž obvykle vyžaduje více plánování dopředu, zatímco násilné činy bývají často impulzivní. Podle autorů studie to není tak, že by pyl nějak měnil chemii mozku násilníků. Spíše jde podle nich o to, že když se lidé cítí celkově špatně a nemohoucně, jiným způsobem podvědomě zvažují možné zisky a ztráty před případným útokem. A potenciální oběti jsou naopak opatrnější.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci