Vyšší koncentrace pylu ve městech znamenají nižší riziko násilných zločinů

23.10.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Pylové alergie ovlivňují chování lidí všeho druhu</p>

Pylové alergie ovlivňují chování lidí všeho druhu


Reklama

Pylové alergie rozhodně nejsou nic příjemného. Jak ale ukazuje studie publikovaná v časopise Journal of Health Economics mohou mít alergie a koncentrace pylu dopad i ve zcela nečekaných oblastech.

Vědci například přišli na to, že když je ve velkých městech neobvykle velké množství alergenního pylu, dochází zde ke znatelnému poklesu množství násilných trestných činů. Svůj výzkum založili na analýze denního kolísání množství pylu v celkem 16 velkých amerických městech. Vše nasvědčuje tomu, že i zločinci mohou mít sennou rýmu.

TIP: Překvapivé zjištění: Teplejší a mírnější zimy zvyšují zločinnost

Pozoruhodné bylo zjištění, že vyšší koncetrace pylu tlumí pouze násilnou trestnou činnost a nikoliv hospodářskou kriminalitu. Ta totiž obvykle vyžaduje více plánování dopředu, zatímco násilné činy bývají často impulzivní. Podle autorů studie to není tak, že by pyl nějak měnil chemii mozku násilníků. Spíše jde podle nich o to, že když se lidé cítí celkově špatně a nemohoucně, jiným způsobem podvědomě zvažují možné zisky a ztráty před případným útokem. A potenciální oběti jsou naopak opatrnější.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907