Vystrašené k smrti: Stres nesvědčí lidem a ani vážkám

04.12.2017 - Zuzana Teličková

Dospělost jen pro nevystresované -<p>Zdaleka ne všechny larvy vážek metamorfovaly v dospělé jedince. Mnohé ještě předtím zabil stres</p>
Dospělost jen pro nevystresované -

Zdaleka ne všechny larvy vážek metamorfovaly v dospělé jedince. Mnohé ještě předtím zabil stres


Reklama

Biologové z univerzity v kanadském Torontu zkoumali, jak živočichové reagují na přítomnost velké dávky stresu. Ten je mimo jiné důležitým faktorem ovlivňujícím vzájemné chování predátorů a jejich obětí. Shannon McCauley a Marie-Josée Rowe vytvořili v umělé nádrži ideální prostředí pro vývoj mladých larev vážky Leucorrhinia intacta. Mělo to ovšem jeden háček – v nádrži byly přítomny i ryby, které se těmito larvami živí. Ačkoli se rybí predátoři nemohli ke své kořisti dostat a pozřít ji, jejich pouhá přítomnost měla na vyvíjející se vážky citelný vliv.

TIP: Mravenčí ubytovny aneb Soužití mravenců a "mravencomilných" rostlin

Kanadští biologové s překvapením zjistili, že za trvalého „dohledu“ predátorů rapidně klesaly životní šance hmyzího dorostu. Pravděpodobnost přežití stresovaných larev byla 2,5 až 4,3krát nižší než v prostředí, kde nebyli predátoři přítomni.

Ve druhé části pokusu zemřelo v nádrži s rybami 11 % larev snažících se metamorfovat v dospělé vážky. Míra úmrtnosti v prostředí bez predátorů byla naproti tomu jen dvouprocentní. Vědci se domnívají, že jejich poznatky lze aplikovat na všechny organismy a mohly by posloužit v budoucích experimentech zkoumajících smrtící účinky stresu.

„Čím víc se dozvídáme o vlivu stresu na zvířata, ať už jde o vlivy vyvolané člověkem nebo jinými tvory, tím je jasnější, že tento faktor pro ně znamená větší nebezpečí smrti. Například při vystavení infekci, kterou by za jiných podmínek překonaly,“ uzavřela výsledky výzkumu Marie-Josée Rowe.

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907