Výtah na geostacionární dráhu? Podle nové studie již v roce 2030

20.01.2016 - Martin Reichman

Do roku 2030 budeme mít k dispozici materiál, ze kterého bude možné vyrobit lano pro geostacionární výtah


Reklama

Pokud dnes chceme dopravit satelit nebo jiné zařízení do vesmíru, potřebujeme k tomu složité nosné zařízení – nejlépe raketu, raketoplán nebo podobný stroj. Doprava jednoho kilogramu užitečné váhy na geostacionární oběžnou dráhu (GEO) je ale velmi drahá - okolo 22 tisíc dolarů. Alternativní způsob dopravy by se tak nepochybně hodil.

Výtahem  na oběžnou dráhu

Jaké možnosti se ale vlastně nabízejí? Na matičce Zemi se pro dopravu do výšek skvěle osvědčil výtah. Proč to tedy nevyzkoušet ve větším měřítku? Jedním z (mnoha) problémů je nosné lano, respektive materiál k jeho výrobě. 

Lano, které by bylo možné použít pro geostacionární výtah by totiž muselo měřit okolo 100 tisíc kilometrů a kromě sebe sama by muselo být schopné unést i potřebné užitečné zatížení. Takový materiál dnes sice neexistuje, ale podle nedávno zveřejněné studie inženýrů z International Space Elevator Consortium bude takový materiál k dispozici nejpozději do roku 2030. ISEC přitom sdružuje uznávané kapacity, na vývoji nového materiálu se podílí například David Raitt, který dříve pracoval pro Evropskou vesmírnou agenturu.

TIP: Kosmický výtah: Příští stanice geostacionární dráha Země

Pokud se vám zdá koncept vesmírného výtahu nesmyslný, pak vězte, že NASA jej na úplně lehkou váhu nebere. Již v roce 2003 si nechala zpracovat studii proveditelnosti, což dokládá, že jej alespoň v teoretické rovině nepokládá za pouhé snílkovství autorů sci-fi. Jistě, cesta k vesmírnému výtahu může být ještě velmi dlouhá, ale stejně nevěřícně by na současné technologie pohlíželi lidé před sto lety.

  • Zdroj textu:

    New Space, Futurism

  • Zdroj fotografií: Visuals Unlimited

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907