Výzkum na dobrovolnících ukázal, že halucinogenní ropuší sliz způsobuje četné flashbacky

04.12.2022 - Stanislav Mihulka

Užití silného „ropušího“ halucinogenu vede k častým flashbackům – tedy nečekaným návratům psychedelického stavu, po uplynutí delší doby od užití psychoaktivní látky. Podle odborníků to ale nemusí představovat problém

<p>Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. <em>(foto: Wikimedia Commons, Wildfeuer, CC BY-SA 3.0 CZ)</em></p>

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, Wildfeuer, CC BY-SA 3.0 CZ)


Reklama

O psychoaktivních účincích slizu ropuchy coloradské (Incilius alvarius) ví západní svět již nejméně od roku 1983, kdy je ve své knize Bufo Alvarius: Psychedelická ropucha Sonorské pouště popsal (pod pseudonymem Albert Most) americký výzkumník a psychonaut Ken Nelson. Skutečný boom ale přišel až mnohem později a v současné době je kvůli masivnímu zájmu psychedelických zážitků chtivých uživatelů držení této ropuchy nezákonné například v Kalifornii.

Ropuší sliz, jehož účelem je ochrana tohoto obojživelníka před predátory, obsahuje celou řadu látek. Některé jsou halucinogenní, jiné toxické. Významnou roli mezi nimi hraje silně psychedelický triptamin 5-MeO-DMT, společně s chemicky velmi podobným bufoteninem (5-OH-DMT).

Účinky látky 5-MeO-DMT jsou srovnatelné například s halucinogenním dimethyltryptaminem (DMT). Jsou ale méně „vizuální“ a více „pocitové“, včetně zážitků blízkých smrti, pocitu ztráty ega či prožívání absolutní nicoty. V současné době probíhá výzkum 5 -MeO-DMT pro účely léčby deprese. Pro odborníky je tato látka slibnější než známý psilocybin z lysohlávek, protože její účinky obvykle trvají mnohem kratší dobu (15 až 20 minut), proti několika hodinám u psilocybinu.

Flashbacky po ropuším slizu

Ana María Ortiz Bernal z americké Wisconsinské univerzity v Madisonu a její spolupracovníci v této souvislosti detailně prozkoumali fenomén flashbacků, tedy nečekaných návratů psychedelického stavu, po uplynutí delší doby od užití psychoaktivní látky. Flashbacky po kouření látky 5-MeO-DMT udává řada uživatelů, doposud ale nebyly k dispozici výsledky systematického výzkumu. Nyní je vědci zveřejnili ve vědeckém časopisu Frontiers in Psychiatry.

Badatelé studovali celkem 513 dobrovolníků, kteří kouřili syntetický, tedy čistý 5-MeO-DMT, buď jako součást obřadu nebo v „běžných“ podmínkách. Ukázalo se, že flashbacky prožilo 73 procent lidí, kteří kouřili 5-MeO-DMT v ceremoniálních podmínkách a 27 procent těch, kteří ho kouřili za běžných okolností. Dalším pozoruhodným zjištěním je, že u žen se fenomén flashbacků objevil zhruba dvakrát častěji než u mužů.

TIP: Kouření psychedelického slizu americké ropuchy úspěšně zahání deprese

Jde o poměrně vysoká čísla. Vědci ale zároveň zjistili, že prakticky všichni, kdo tyto flashbacky zažili (96 a 93 procent, u flashbacků z obřadních, respektive „civilních“ sezení) je hodnotí jako pozitivní nebo přinejmenším neutrální. Autoři studie proto doporučují přehodnocení flashbacků jako nepříznivých vedlejších účinků a nově je doporučují považovat spíše za doprovodný efekt užívání 5-MeO-DMT. Dokonce je podle nich možné, že flashbacky po užívání 5-MeO-DMT dále zvyšují pozitivní působení této látky proti depresím a úzkostem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907