Vzácný jev: V mlhovině Rejnok se v přímém přenosu znovuzrodila hvězda

20.09.2016 - Stanislav Mihulka

Na stárnoucí hvězdě SAO 244567 se odehrál héliový záblesk, náhlé zažehnutí fúze hélia

Mhovina Rejnok -<p>V mladé mlhovině Rejnok ze souhvězdí Oltáře se dějí pozoruhodné věci</p>
Mhovina Rejnok -

V mladé mlhovině Rejnok ze souhvězdí Oltáře se dějí pozoruhodné věci


Reklama

Každá hvězda má svůj vlastní život, od vzniku a zažehnutí jaderné fúze až po spotřebování hvězdného paliva a více nebo méně bouřlivý zánik. Můžeme pozorovat hvězdy v rozmanitých fázích tohoto vývoje, ale jen vzácně se staneme svědky toho, že by se hvězda vyvíjela před našima očima.

Jedním z takových vzácných případů je hvězda SAO 244567 ze souhvězdí Oltáře, která je od nás vzdálená 2 700 světelných let. Během posledních 45 let se tato hvězda zřetelně vyvíjí. Její teplota se za tuto dobu změnila o téměř 40 tisíc stupňů Celsia. Nejprve se dramaticky ohřála a teď zase vychládá. Zároveň okolo hvězdy vzniká planetární mlhovina, známá jako mlhovina Rejnok (Stingray Nebula), která je tím pádem nejmladší ze všech známých planetárních mlhovin.

Héliový záblesk

Na hvězdě SAO 244567 se podle všeho odehrál héliový záblesk, náhlé zažehnuté héliové fúze v jádru stárnoucích hvězd, jejichž velikost nepřesahuje 2,25 Sluncí. K tomuto záblesku dojde ve chvíli, kdy hvězda spotřebuje veškerý dostupný vodík v jádru a tlak plynu již nemůže dále vyrovnávat gravitační působení horních vrstev hvězdy.

TIP: Planetární mlhovina Hen 2-437: Bude takhle jednou vypadat i naše Slunce?

Vlivem gravitačního kolapsu dojde k dočasnému smrštění hvězdy, nárůstu teploty a tlaku v jádře. Po čase se situace uklidní a znovuzrozená hvězda pokračuje stabilním spalováním helia, až k samotnému zániku hvězdy. Héliový záblesk čeká i naše Slunce, asi za 5 až 6 miliard let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Hubble Space Telescope

  • Zdroj fotografií: ESA / HST / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907