Vzácný jev: V mlhovině Rejnok se v přímém přenosu znovuzrodila hvězda

20.09.2016 - Stanislav Mihulka

Na stárnoucí hvězdě SAO 244567 se odehrál héliový záblesk, náhlé zažehnutí fúze hélia

Mhovina Rejnok -<p>V mladé mlhovině Rejnok ze souhvězdí Oltáře se dějí pozoruhodné věci</p>
Mhovina Rejnok -

V mladé mlhovině Rejnok ze souhvězdí Oltáře se dějí pozoruhodné věci


Reklama

Každá hvězda má svůj vlastní život, od vzniku a zažehnutí jaderné fúze až po spotřebování hvězdného paliva a více nebo méně bouřlivý zánik. Můžeme pozorovat hvězdy v rozmanitých fázích tohoto vývoje, ale jen vzácně se staneme svědky toho, že by se hvězda vyvíjela před našima očima.

Jedním z takových vzácných případů je hvězda SAO 244567 ze souhvězdí Oltáře, která je od nás vzdálená 2 700 světelných let. Během posledních 45 let se tato hvězda zřetelně vyvíjí. Její teplota se za tuto dobu změnila o téměř 40 tisíc stupňů Celsia. Nejprve se dramaticky ohřála a teď zase vychládá. Zároveň okolo hvězdy vzniká planetární mlhovina, známá jako mlhovina Rejnok (Stingray Nebula), která je tím pádem nejmladší ze všech známých planetárních mlhovin.

Héliový záblesk

Na hvězdě SAO 244567 se podle všeho odehrál héliový záblesk, náhlé zažehnuté héliové fúze v jádru stárnoucích hvězd, jejichž velikost nepřesahuje 2,25 Sluncí. K tomuto záblesku dojde ve chvíli, kdy hvězda spotřebuje veškerý dostupný vodík v jádru a tlak plynu již nemůže dále vyrovnávat gravitační působení horních vrstev hvězdy.

TIP: Planetární mlhovina Hen 2-437: Bude takhle jednou vypadat i naše Slunce?

Vlivem gravitačního kolapsu dojde k dočasnému smrštění hvězdy, nárůstu teploty a tlaku v jádře. Po čase se situace uklidní a znovuzrozená hvězda pokračuje stabilním spalováním helia, až k samotnému zániku hvězdy. Héliový záblesk čeká i naše Slunce, asi za 5 až 6 miliard let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Hubble Space Telescope

  • Zdroj fotografií: ESA / HST / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907