Velký požár zničil v roce 1666 téměř celé londýnské City, ukončil ale i šíření Velkého moru
Velký požár Londýna řádil v centru londýnské City od 2. do 5. září 1666. Šlo o jednu z největších katastrof v historii Londýna, během které shořelo přes 13 tisíc domů, téměř 100 chrámů a kaplí, 4 mosty, 3 městské brány a řada významných budov, včetně původní katedrály sv. Pavla. Hodnota zničeného majetku byla odhadnuta asi na 10 milionů liber. Zničeny byly nejen domy, ale i jejich vnitřní vybavení včetně uměleckých děl, obrazů a knih. Počet obětí není přesně známý. Tradičně se uvádí jen několik lidí, podle moderních odhadů ale mohly kvůli kouři zahynout až tisíce lidí.
Požár vznikl v ulici Pudding Lane, v domě Tomase Farrynora, pekaře krále Karla II., který pravděpodobně zapomněl uhasit oheň v peci. Archeologické nálezy v Pudding Lane dokládají, že teplota ohně dosáhla 1 250 °C už předtím, než se požár rozšířil do jiných ulic.
TIP: Co vedlo ke vzniku londýnské kanalizace? Zápach, který doslova ochromil město
Odborníci se shodují, že Velký požár měl kupodivu i jeden velmi pozitivní efekt. Definitivně totiž zastavil Velký mor – nákazu, která zasáhla Londýn o rok dříve a usmrtila možná až 100 tisíc lidí. Požár totiž podle všeho zahubil krysy i blechy přenášející mor.
IFL Science
ZajímavostiUlicemi kráčí smrt
Día de Muertos | Mexiko
Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)
VesmírSkupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)
HistoriePo smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, Doronenko, CC BY-SA 4.0)