Vzpomínka na ohnivou katastrofu: Před 355 lety lehl Londýn popelem

02.09.2021 - Stanislav Mihulka

Velký požár zničil v roce 1666 téměř celé londýnské City, ukončil ale i šíření Velkého moru

<p>Hodnota zničeného majetku během Velkého požáru Londýna se odhaduje zhruba na 10 milionů liber. Požár měl ale i pozitivní efekt – zastavil šíření morové nákazy, která zasáhla Londýn o rok dříve.</p>

Hodnota zničeného majetku během Velkého požáru Londýna se odhaduje zhruba na 10 milionů liber. Požár měl ale i pozitivní efekt – zastavil šíření morové nákazy, která zasáhla Londýn o rok dříve.


Reklama

Velký požár Londýna řádil v centru londýnské City od 2. do 5. září 1666. Šlo o jednu z největších katastrof v historii Londýna, během které shořelo přes 13 tisíc domů, téměř 100 chrámů a kaplí, 4 mosty, 3 městské brány a řada významných budov, včetně původní katedrály sv. Pavla. Hodnota zničeného majetku byla odhadnuta asi na 10 milionů liber. Zničeny byly nejen domy, ale i jejich vnitřní vybavení včetně uměleckých děl, obrazů a knih. Počet obětí není přesně známý. Tradičně se uvádí jen několik lidí, podle moderních odhadů ale mohly kvůli kouři zahynout až tisíce lidí.

Velký londýnský požár

Požár vznikl v ulici Pudding Lane, v domě Tomase Farrynora, pekaře krále Karla II., který pravděpodobně zapomněl uhasit oheň v peci. Archeologické nálezy v Pudding Lane dokládají, že teplota ohně dosáhla 1 250 °C už předtím, než se požár rozšířil do jiných ulic.

TIP: Co vedlo ke vzniku londýnské kanalizace? Zápach, který doslova ochromil město

Odborníci se shodují, že Velký požár měl kupodivu i jeden velmi pozitivní efekt. Definitivně totiž zastavil Velký mor – nákazu, která zasáhla Londýn o rok dříve a usmrtila možná až 100 tisíc lidí. Požár totiž podle všeho zahubil krysy i blechy přenášející mor.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907