Zatímco člověk si během života musí vystačit s 20 mléčnými a 32 trvalými zuby, někteří žraloci mají v tlamě až patnáct řad po dvaceti zubech, přičemž nové se jim objevují každý týden.
Pokud jde o savce, pouze několika výjimkám v podobě hlodavců, lenochodů či mrožů narůstají zuby za život jen jednou. Ve skutečnosti vystřídá většina savců stejně jako člověk postupně dvě sady chrupu, a v některých případech dokonce více.
Důvod tkví ve změnách v jídelníčku s tím, jak živočich stárne: Zatímco na svět přichází bezzubý a bezprostředně po narození přijímá pouze mateřské mléko, s postupným přesunem na pevnou stravu se mu prořezávají nejprve tzv. mléčné zuby a posléze i trvalé.
TIP: Nejpodivnější ozubenci světa: 5 bizarních zubatců
Větší variabilita panuje v říši plazů, ryb a paryb, kterým se chrup v závislosti na opotřebení zpravidla obměňuje po celý život – mezi savci disponují podobnou výsadou pouze sloni, kapustňáci a klokani. Nové zuby narostou v řádu měsíců a průběžně nahrazují ty opotřebované, jež se mezitím uvolnily. Například někteří žraloci mají v tlamě až patnáct řad po dvaceti zubech, přičemž nové se objevují každý týden a celkem jich mořskému predátorovi každý rok „vyraší“ zhruba tisíc.
RevueSoutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)
VálkaSamohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolny, CC0)