Za tajemstvím chrupu: Mají i zvířata mléčné zuby?

26.05.2022 - Barbora Jelínková

Zatímco člověk si během života musí vystačit s 20 mléčnými a 32 trvalými zuby, někteří žraloci mají v tlamě až patnáct řad po dvaceti zubech, přičemž nové se jim objevují každý týden.

<p>Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.</p>

Psi (ale i třeba kočky) mají stejně jako člověk dvě sady zubů – mléčnou a trvalou. Mléčný chrup psa je tvořen 28 zuby, trvalý 42 zuby.


Reklama

Pokud jde o savce, pouze několika výjimkám v podobě hlodavců, lenochodů či mrožů narůstají zuby za život jen jednou. Ve skutečnosti vystřídá většina savců stejně jako člověk postupně dvě sady chrupu, a v některých případech dokonce více.

Důvod tkví ve změnách v jídelníčku s tím, jak živočich stárne: Zatímco na svět přichází bezzubý a bezprostředně po narození přijímá pouze mateřské mléko, s postupným přesunem na pevnou stravu se mu prořezávají nejprve tzv. mléčné zuby a posléze i trvalé.

TIP: Nejpodivnější ozubenci světa: 5 bizarních zubatců

Větší variabilita panuje v říši plazů, ryb a paryb, kterým se chrup v závislosti na opotřebení zpravidla obměňuje po celý život – mezi savci disponují podobnou výsadou pouze sloni, kapustňáci a klokani. Nové zuby narostou v řádu měsíců a průběžně nahrazují ty opotřebované, jež se mezitím uvolnily. Například někteří žraloci mají v tlamě až patnáct řad po dvaceti zubech, přičemž nové se objevují každý týden a celkem jich mořskému predátorovi každý rok „vyraší“ zhruba tisíc.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907