Zabil neptačí dinosaury na konci křídy asteroid? Nebo to byla kometa?

17.02.2021 - Stanislav Mihulka

Dvojice astrofyziků přišla s kontroverzní hypotézou – éru velkých dinosaurů podle nich ukončil střet Země s dlouhoperiodickou kometou

<p>Z výsledků gravitační simulace a matematické analýzy vyplývá, že skutečným pachatelem zkázy na konci křídy mohla dlouhoperiodická kometa.</p>

Z výsledků gravitační simulace a matematické analýzy vyplývá, že skutečným pachatelem zkázy na konci křídy mohla dlouhoperiodická kometa.


Reklama

Před 66 miliony let narazilo do Země těleso, které vyhloubilo ohromný kráter s centrem u dnešního Chicxulubu na pobřeží Yucatánu a ukončilo období křídy i celých druhohor. Dopad rozpoutal katastrofu, která významnou měrou přispěla k nejmladšímu masovému vymírání. Zmizely asi tři čtvrtiny druhů na planetě, včetně nepatrných mořských řas a podobných organismů.

Mezi vědeckou obcí dnes panuje poměrně obecná shoda, že tělesem, které tehdy narazilo do Země, byl asteroid. Amir Siraj a Avi Loeb z americké Harvardovy univerzity zastávají ale poněkud jiný názor. Vědci provedli gravitační simulace a matematické analýzy, z jejichž výsledků vyplývá, že skutečným pachatelem zkázy na konci křídy mohla dlouhoperiodická kometa.

Kometární šrapnely

Podle Siraje s Loebem funguje Sluneční soustava jako gigantický pinball. Významnou roli obvykle sehraje Jupiter, jehož mohutná gravitace pozmění dráhy dlouhoperiodických komet, které si to pak mohou namířit ke Slunci. Při přiblížení ke Slunci se pak takové komety mohou rozpadnout na kusy, které pak představují kosmické šrapnely, a ty mohou zasahovat planety nebo měsíce.

TIP: Výzkum australského kráteru prozradil, jak často Zemi zasahují větší meteority

Výpočty Siraje a Loeba ukazují, že se takové události stávají natolik často, že by to reálně mohlo souviset s katastrofou na konci křídy. Dalším důkazem je podle nich složení tělesa, které dopadlo v Chicxulubu. Odpovídá totiž uhlíkatému chondritu, které jsou v hlavním pásu planetek vzácné. Pro dlouhoperiodické komety by takové složení ale nemělo být zvlášť výjimečné. Novou teorii bude nutné ještě důkladně prověřit výzkumem v Chicxulubu a u dalších podobných kráterů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907