Záchrana mateřství: Ženě se narodilo dítě z vajíčka odebraného před léčbou rakoviny

22.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nová metoda umělého dozrávání vajíček zachránila mateřství pacientce s komplikovaným nádorem prsu

<p>Lidské embryo</p>

Lidské embryo


Reklama

Čtyřiatřicetiletá Francouzka se po několika letech úspěšně vyléčila z nebezpečné rakoviny prsu. A nedávno se stala matkou, i když byla kvůli léčbě rakoviny neplodná. Stala se první pacientkou na světě, jejíž vajíčka před umělým oplozením podstoupila proceduru „umělého dozrávání“ (IVM, podle anglického In vitro maturation).

Této ženě lékaři ve věku 29 let diagnostikovali závažnou a rychle se rozvíjející formu rakoviny prsu. Její nádor přitom vytvářel jak estrogen, tak progesteron, tedy pohlavní hormony. Před nezbytnou chemoterapií nabídli pacientce, že jí odeberou vajíčka, aby v budoucnu ještě mohla mít děti. V tomto případě to ale bylo velmi komplikované, protože před odebráním vajíček se obvykle použijí právě pohlavní hormony. Kvůli povaze nádoru, který byl plný hormonů a rychle rostl, by to ale pro zmíněnou ženu bylo nesmírně riskantní.

TIP: Úspěch transplantace: V Brazílii se narodilo první dítě z dělohy mrtvé dárkyně

Šest dní po diagnóze lékaři ženě pomocí nouzového postupu odebrali celkem sedm nezralých vajíček. Tato vajíčka poté nechali uměle dozrát v „koktejlu“ hormonů v laboratoři, aby je následně zmrazili v kapalném dusíku. Když se pacientka vyléčila z rakoviny, zjistila, že je kvůli chemoterapií neplodná. Její vajíčka ale byla funkční a po umělém oplodnění úspěšně otěhotněla. Asi před půl rokem se jí narodil zdravý chlapec jménem Jules.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ESMO

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907