Záchrana mateřství: Ženě se narodilo dítě z vajíčka odebraného před léčbou rakoviny

Nová metoda umělého dozrávání vajíček zachránila mateřství pacientce s komplikovaným nádorem prsu

22.02.2020 - Stanislav MihulkaČtyřiatřicetiletá Francouzka se po několika letech úspěšně vyléčila z nebezpečné rakoviny prsu. A nedávno se stala matkou, i když byla kvůli léčbě rakoviny neplodná. Stala se první pacientkou na světě, jejíž vajíčka před umělým oplozením podstoupila proceduru „umělého dozrávání“ (IVM, podle anglického In vitro maturation).

Této ženě lékaři ve věku 29 let diagnostikovali závažnou a rychle se rozvíjející formu rakoviny prsu. Její nádor přitom vytvářel jak estrogen, tak progesteron, tedy pohlavní hormony. Před nezbytnou chemoterapií nabídli pacientce, že jí odeberou vajíčka, aby v budoucnu ještě mohla mít děti. V tomto případě to ale bylo velmi komplikované, protože před odebráním vajíček se obvykle použijí právě pohlavní hormony. Kvůli povaze nádoru, který byl plný hormonů a rychle rostl, by to ale pro zmíněnou ženu bylo nesmírně riskantní.

TIP: Úspěch transplantace: V Brazílii se narodilo první dítě z dělohy mrtvé dárkyně

Šest dní po diagnóze lékaři ženě pomocí nouzového postupu odebrali celkem sedm nezralých vajíček. Tato vajíčka poté nechali uměle dozrát v „koktejlu“ hormonů v laboratoři, aby je následně zmrazili v kapalném dusíku. Když se pacientka vyléčila z rakoviny, zjistila, že je kvůli chemoterapií neplodná. Její vajíčka ale byla funkční a po umělém oplodnění úspěšně otěhotněla. Asi před půl rokem se jí narodil zdravý chlapec jménem Jules.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci