Záhada marsovského „špagetového monstra“ vyřešena: Jde o odpad z přistání, tvrdí NASA

05.08.2022 - Martin Reichman

V polovině července vyfotil rover Perseverance na povrchu Marsu podivný předmět, který vypadal jako zašmodrchané klubíčko. Ještě podivnější na celé věci bylo, že na dalším snímku již předmět chyběl.

<p>Podivný předmět, který na povrchu Marsu vyfotil rover Perseverance. Podle NASA jde o odpad z přistání. <em>(foto: NASA/JPL-Caltech, CC0)</em></p>

Podivný předmět, který na povrchu Marsu vyfotil rover Perseverance. Podle NASA jde o odpad z přistání. (foto: NASA/JPL-Caltech, CC0)


Reklama

Ve skutečnosti Perseverance předmět vyfotil již v polovině dubna. Tehdy se od něj nacházel příliš daleko a nebylo ho tak možné identifikovat. NASA záznam proto pracovně označila jako „světlý materiál“ s tím, že se mu bude věnovat později, jakmile se naskytne vhodná příležitost. Objekt se nacházel v oblasti Hogwallow Flats přibližně dva kilometry od místa přistání roveru Perseverance a zhruba 400 metrů od jeho tehdejší polohy.

Dva snímky stejného místa - marsovský Sol 495 (foto: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vhodná příležitost nastala o několik týdnů později, kdy se rover přesunul do oblasti Hogwallow Flats. 360°snímky s vysokým rozlišením, pořízené panoramatickou kamerou Mastcam-Z, odhalily pravou podstatu záhadného předmětu. Podle operátorů mise jde o část dacronové síťoviny – polyesterového vlákna používaného pro výrobu termálních přikrývek. Jde o materiál, který byl odhozen během únorového přistání roveru v kráteru Jezero. Jak se ale materiál dostal tak daleko od místa přistání? Podle NASA se jako nejpravděpodobnější jeví, že jej na místo nálezu odnesl marsovský vítr.

TIP: Rover Perseverance zachytil marsovské zatmění Slunce

NASA rovněž připustila, že dotyčný odpad „může představovat potenciální zdroj kontaminace nádob se vzorky“ v oblasti, kde byl nalezen. Momentálně však prý není důvod k obavám. Stejně tak za nepravděpodobné hodnotí NASA riziko, že by se tato část dacronové síťoviny zamotala do samotného roveru Perseverance.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907