Rover Perseverance zachytil marsovské zatmění Slunce

22.04.2022 - Martin Reichman

Jak vypadá zatmění Slunce na rudé planetě? Výjimečný úkaz zachytil robotický rover Perseverance v detailu s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.

<p>Tranzit marsovského měsíce přes sluneční kotouč.</p>

Tranzit marsovského měsíce přes sluneční kotouč.


Reklama

Robotické vozítko Perseverance natočilo video marsovského „zatmění Slunce“. Na záznamu, který trvá zhruba 40 sekund, je zachycený přechod většího ze dvou měsíců rudé planety – Phobosu, přes sluneční kotouč. Podle JPL automatický průzkumník záběr pořídil pomocí kamery nové generace Mastcam-Z už 2. dubna, tedy v 397. marsovský den své mise na rudé planetě. „Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157× menší než Měsíc.

„Tato pozorování mohou vědcům pomoci lépe porozumět oběžné dráze Phobosu a tomu, jak jeho gravitace působí na povrch Marsu, což nakonec utváří kůru a plášť rudé planety,“ vysvětlují zástupci JPL význam uvedeného videa.

TIP: Záhada na Marsu: Místní zatmění Slunce vyvolávají nepatrné otřesy

Fotografie zatmění Slunce na Marsu pořídila už v roce 2004 dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity a později v tom pokračoval další rover Curiosity. Perseverance zachytil přechodu Phobosu přes kotouč hvězdy v detailu s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907