Rover Perseverance zachytil marsovské zatmění Slunce

22.04.2022 - Martin Reichman

Jak vypadá zatmění Slunce na rudé planetě? Výjimečný úkaz zachytil robotický rover Perseverance v detailu s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.

<p>Tranzit marsovského měsíce přes sluneční kotouč.</p>

Tranzit marsovského měsíce přes sluneční kotouč.


Reklama

Robotické vozítko Perseverance natočilo video marsovského „zatmění Slunce“. Na záznamu, který trvá zhruba 40 sekund, je zachycený přechod většího ze dvou měsíců rudé planety – Phobosu, přes sluneční kotouč. Podle JPL automatický průzkumník záběr pořídil pomocí kamery nové generace Mastcam-Z už 2. dubna, tedy v 397. marsovský den své mise na rudé planetě. „Zatmění“ na Marsu probíhá podstatně kratší dobu, než trvá tento úkaz typicky na Zemi, a Slunce při něm není zastíněno úplně. Phobos je totiž 157× menší než Měsíc.

„Tato pozorování mohou vědcům pomoci lépe porozumět oběžné dráze Phobosu a tomu, jak jeho gravitace působí na povrch Marsu, což nakonec utváří kůru a plášť rudé planety,“ vysvětlují zástupci JPL význam uvedeného videa.

TIP: Záhada na Marsu: Místní zatmění Slunce vyvolávají nepatrné otřesy

Fotografie zatmění Slunce na Marsu pořídila už v roce 2004 dvojice robotických vozítek NASA Spirit a Opportunity a později v tom pokračoval další rover Curiosity. Perseverance zachytil přechodu Phobosu přes kotouč hvězdy v detailu s dosud nejvyšší snímkovou frekvencí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907