Záhada na Marsu: Místní zatmění Slunce vyvolávají nepatrné otřesy

11.09.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Sonda InSight zjistila, že se Mars během zatmění Slunce otřásá.</p>

Sonda InSight zjistila, že se Mars během zatmění Slunce otřásá.


Reklama

Měsíce Marsu – tedy Phobos a Deimos, jsou úplně jiné, než je náš Měsíc. Jsou maličké, obíhají hodně blízko povrchu Marsu a oběhnou ho velmi rychle. Proto jsou na Marsu jiná i zatmění Slunce.

Jsou tam velmi častá, téměř každý sol (marsovský den) je někde na Marsu  zatmění. Nikdy nejsou úplná a trvají jen velmi krátce. Například při zatmění Phobosem měsíc odstíní až 40 procent záření Slunce.

To ale není všechno. Robotický geolog InSight, kterého na Mars vyslala NASA, si nedávno, všiml, že se při zatměních Slunce na Marsu děje něco zvláštního. Seismometr sondy při několika zatměních Slunce detekoval nepatrné otřesy. Jak uvedl švýcarský seismolog Simon Stähler z institutu ETH Zurich, bylo to pro ně velké překvapení.

Otřesy při zatmění Slunce

Zdá se, že nejde o falešný signál. Otřesy byly slabé, ale zřetelné. Opakovaly se při nejméně třech zatměních Slunce. Zároveň jde o neobvyklý signál, který se nepodobá předešlým typům otřesů zaznamenaných na Marsu. Badatelé postupně vyloučili několik možných příčin, včetně gravitačního působení Phobosu na Mars.

TIP: Deimos a Phobos: Vznikly marsovské měsíce při srážce asteroidem?

Nakonec jim poskytl vodítko infračervený radiometr. Tento přístroj zaznamenal, že během zatmění na povrchu Marsu dochází k malému poklesu teploty, přičemž po zatmění se teplota prostředí opět vrátí na původní úroveň. Při těchto změnách teploty se deformuje povrch Marsu a to nepravidelně. Právě to je zřejmě zdrojem záhadných otřesů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907