Záhada na Marsu: Místní zatmění Slunce vyvolávají nepatrné otřesy

11.09.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Sonda InSight zjistila, že se Mars během zatmění Slunce otřásá.</p>

Sonda InSight zjistila, že se Mars během zatmění Slunce otřásá.


Reklama

Měsíce Marsu – tedy Phobos a Deimos, jsou úplně jiné, než je náš Měsíc. Jsou maličké, obíhají hodně blízko povrchu Marsu a oběhnou ho velmi rychle. Proto jsou na Marsu jiná i zatmění Slunce.

Jsou tam velmi častá, téměř každý sol (marsovský den) je někde na Marsu  zatmění. Nikdy nejsou úplná a trvají jen velmi krátce. Například při zatmění Phobosem měsíc odstíní až 40 procent záření Slunce.

To ale není všechno. Robotický geolog InSight, kterého na Mars vyslala NASA, si nedávno, všiml, že se při zatměních Slunce na Marsu děje něco zvláštního. Seismometr sondy při několika zatměních Slunce detekoval nepatrné otřesy. Jak uvedl švýcarský seismolog Simon Stähler z institutu ETH Zurich, bylo to pro ně velké překvapení.

Otřesy při zatmění Slunce

Zdá se, že nejde o falešný signál. Otřesy byly slabé, ale zřetelné. Opakovaly se při nejméně třech zatměních Slunce. Zároveň jde o neobvyklý signál, který se nepodobá předešlým typům otřesů zaznamenaných na Marsu. Badatelé postupně vyloučili několik možných příčin, včetně gravitačního působení Phobosu na Mars.

TIP: Deimos a Phobos: Vznikly marsovské měsíce při srážce asteroidem?

Nakonec jim poskytl vodítko infračervený radiometr. Tento přístroj zaznamenal, že během zatmění na povrchu Marsu dochází k malému poklesu teploty, přičemž po zatmění se teplota prostředí opět vrátí na původní úroveň. Při těchto změnách teploty se deformuje povrch Marsu a to nepravidelně. Právě to je zřejmě zdrojem záhadných otřesů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bitva u Stalingradu skončila německou potupnou porážkou a zajetím několika desítek tisíc mužů.

Válka

Událost, známá jako železniční neštěstí v Montparnassu, se objevila i v trikové scéně Scorseseova filmu Hugo a jeho velký objev či na obalu jednoho alba hardrockové skupiny Mr. Big.

Historie

O transport amerických speciálů na Takur Ghar se staraly vrtulníky MH-47E Chinook.

Válka

Modré šipky ukazují nově objevené slinné žlázy.

Věda

Kamera pro cizí světy Lunar ExoCam

Vesmír

Zbarvení samců a samiček se liší hlavně v oblasti genitálií. Pokud v intimních partiích kosatky při výskoku nad hladinu zahlédnete bílý ovál se třemi černými skvrnami, jde o samici.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907