Záhada vyřešena: Slony na jihu Afriky letos zabíjely toxiny ze sinic

24.09.2020 - Stanislav Mihulka

Úhyn stovek slonů v africké Botswaně způsobily toxické látky produkované sinicemi

<p>V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.</p>

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.


Reklama

Letošní neštěstí nepronásledují jen lidi. Na počátku července s ohromením sledoval celý svět jak na jihu Afriky, především v Botswaně, záhadně zahynulo několik set slonů. Jak je v podobných případech obvyklé, ihned se vyrojila řada více či méně realistických hypotéz o tom, co tyto slony zabilo. 

Pytláci, na které by jinak padlo podezření v první řadě, v tom byli očividně nevinně. Mrtví sloni totiž byli objevování s netknutými kly, což vinu pytláků prakticky vyloučilo. Odborníci rovněž vyloučili sucho nebo antrax. Intenzivní vyšetřování nakonec vedlo k jednoznačnému výsledku, který nedávno zveřejnil Mmadi Reuben, šéf veterinářů ministerstva životního prostředí a národních parků Botswany.

TIP: Rozhovor s Adrianam Dandridgem: Sloni jsou moudřejší než lidé

Nešťastní sloni podle něj zahynuli kvůli otravě neurotoxiny sinic z mělkých jezírek a tůní, kde sloni pili. Vodítkem pro vyšetřovatele bylo například to, že umírání slonů ustalo koncem letošního června, kdy tůně v krajině vyschly. Definitivním potvrzením příčiny masového úhynu slonů se staly krevní testy obětí. Specializované laboratoře v Jižní Africe, Kanadě, Zimbabwe a USA prokázaly, že právě sinice jsou hledaným viníkem.

Úřady v Botswaně pokračují ve výzkumu rozšíření nebezpečných sinic a jejich vlivu na slony. V nadcházející zimě by sloni měli být v bezpečí, protože získávají vodu hlavně pojídáním kořenů a kůry, především z baobabů. 

Určením příčiny smrti ale vyšetřování nekončí. Podle Mmadi Reubena je stále třeba nalézt odpověď na mnoho dalších otázek, například proč sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907