Záhada vyřešena: Slony na jihu Afriky letos zabíjely toxiny ze sinic

24.09.2020 - Stanislav Mihulka

Úhyn stovek slonů v africké Botswaně způsobily toxické látky produkované sinicemi

<p>V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.</p>

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.


Reklama

Letošní neštěstí nepronásledují jen lidi. Na počátku července s ohromením sledoval celý svět jak na jihu Afriky, především v Botswaně, záhadně zahynulo několik set slonů. Jak je v podobných případech obvyklé, ihned se vyrojila řada více či méně realistických hypotéz o tom, co tyto slony zabilo. 

Pytláci, na které by jinak padlo podezření v první řadě, v tom byli očividně nevinně. Mrtví sloni totiž byli objevování s netknutými kly, což vinu pytláků prakticky vyloučilo. Odborníci rovněž vyloučili sucho nebo antrax. Intenzivní vyšetřování nakonec vedlo k jednoznačnému výsledku, který nedávno zveřejnil Mmadi Reuben, šéf veterinářů ministerstva životního prostředí a národních parků Botswany.

TIP: Rozhovor s Adrianam Dandridgem: Sloni jsou moudřejší než lidé

Nešťastní sloni podle něj zahynuli kvůli otravě neurotoxiny sinic z mělkých jezírek a tůní, kde sloni pili. Vodítkem pro vyšetřovatele bylo například to, že umírání slonů ustalo koncem letošního června, kdy tůně v krajině vyschly. Definitivním potvrzením příčiny masového úhynu slonů se staly krevní testy obětí. Specializované laboratoře v Jižní Africe, Kanadě, Zimbabwe a USA prokázaly, že právě sinice jsou hledaným viníkem.

Úřady v Botswaně pokračují ve výzkumu rozšíření nebezpečných sinic a jejich vlivu na slony. V nadcházející zimě by sloni měli být v bezpečí, protože získávají vodu hlavně pojídáním kořenů a kůry, především z baobabů. 

Určením příčiny smrti ale vyšetřování nekončí. Podle Mmadi Reubena je stále třeba nalézt odpověď na mnoho dalších otázek, například proč sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907