Na Ukrajině a na západě Východoevropské roviny se postupně našlo asi 70 prastarých tajemných kruhů, které jsou postaveny z kostí. Není divu, že takové objekty velmi přitahují pozornost, a to nejen archeologů. Britští odborníci nedávno prozkoumali jedno z těchto míst, ruskou lokalitu Kostenki 11, která se nachází asi 500 kilometrů jižně od Moskvy.
Na tomto místě je vytvořený asi devítimetrový kruh z mnoha kostí. Analýzy odhalily, že většina z těchto kostí pochází z mamutů, a doplňují je kosti sobů, koní, medvědů, vlků, lišek a také lišek polárních. Z těchto kostí tu byly vybudovány zdi, které zřejmě sloužily jako útočiště. Stáří těchto kostí je přitom minimálně 20 tisíc let a zřejmě pocházejí ze „hřbitovů zvířat“, tedy z míst, kde dávní lidé objevili velké množství kostí.
TIP: Dávní lovci: V Mexiku odkryli pasti na mamuty staré 15 tisíc let
Archeologové uvnitř kruhu kostí objevili uhlíky a zbytky rostlin, které svědčí o tom, že toto místo lidé využívali během drsných časů doby ledové. Léta tu byla krátká a chladná, a v zimě teplota klesala pod mínus 20 °C. Mohl zde být například nezamrzlý pramen, který poskytoval vodu zvířatům, i lidem, kteří je mohli lovit. Život na tomto místě pokračoval i v době ledové.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)