Zásluha Otce vlasti: Pražské biskupství bylo povýšeno na arcibiskupství

- Redakce 100+1 historie

<p>Karel IV. (1316-1378)</p>

Karel IV. (1316-1378)

30 . 4 . 1344

Reklama

Dlouhá staletí bylo pražské biskupství podřízeno arcibiskupovi v Mohuči. Až zásluhou Karla IV. a jeho významných kontaktů na francouzském dvoře byla 30. dubna 1344 povýšena pražská diecéze na arcibiskupství.

TIP: Vznik pražského biskupství: Prvním biskupem byl učený mnich z Magdeburku

Iniciátorem celé akce se stal budoucí princ Karel. Budoucího Otce vlasti tížilo, že český stát není uznáván jako plnoprávný celek, neboť mu chybí patřičný metropolita. S požadavkem na zřízení českého arcibiskupství se Karel obrátil na svého vychovatele z dětství a blízkého přítele, papeže Klimenta VI., který jeho prosbě vyhověl. Bulou „Ex superne providentia maiestatis“ povýšil pražské biskupství na arcibiskupství a současně mu podřídil olomouckou a nově vzniklou litomyšlskou diecézi, čímž vytvořil suverénní církevní provincii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907