Zastaralá vojenská technika během druhé světové války (3): Německé bitevní lodě

10.11.2020 - Jan Kozák

Druhoválečné armády během šesti let konfliktu představily širokou škálu moderních technologií. Prakticky všechny zúčastněné strany ale z nejrůznějších důvodů ve svém inventáři držely i velmi zastaralé zbraně, ať už šlo o letouny, pěchotní pušky či dokonce meče. I ty ale někdy dokázaly překvapit

<p>Bitevní loď <em>Schleswig-Holstein</em> ještě v dobách německého císařství</p>

Bitevní loď Schleswig-Holstein ještě v dobách německého císařství


Reklama

Německé predreadnoughty Schleswig-HolsteinSchlesien spuštěné na vodu v roce 1906 představovaly čtvrté a páté plavidlo třídy Deutschland. Ta měla výtlak přes 14 000 tun, nesla primární výzbroj v podobě čtyř děl ráže 280 mm a před nepřátelskou palbou ji chránil pancíř o síle až 280 mm.

Staří vládci moří

Pod vlajkou císařského námořnictva se obě lodi po boku svých sester účastnily řady námořních operací během první světové války včetně slavné bitvy u Jutska. V meziválečném období se pak staly základem obnoveného říšského námořnictva Reichsmarine, které si v roce 1926 vybralo Schleswig-Holstein za svou vlajkovou loď.

Zub času byl ale neúprosný a během 30. let putovala obě plavidla k výcvikovým úkolům. Změnu přineslo agresivní zbrojení po nástupu Adolfa Hitlera k moci, v rámci něhož se oba predreadnoughty vrátily zpět do služby. Schleswig-Holstein se zapsala do historie jako loď, která vypálila první výstřely druhé světové války, když 1. září 1939 zahájila ostřelování polského poloostrova Westerplatte.

Válka na Baltu

Obě sesterské lodi následně během polského tažení bombardovaly i další pobřežní cíle, v dubnu 1940 se pak účastnily invaze do Dánska a Norska. Poté je opět čekalo stažení k sekundárním úkolům – Schleswig-Holstein sloužila k výcviku a jako plovoucí kasárna, zatímco Schlesien prováděla hlídkové plavby na Baltu a v zimních měsících plnila roli ledoborce. Do aktivní služby se plavidla vrátila v roce 1944.

Německá admiralita zamýšlela lodě využít jako plovoucí protiletecké baterie bránící Gotenhafen (dnešní Gdyně), obě plavidla proto prošla přezbrojením zaměřeným na výrazné posílení protiletecké výzbroje. V prosinci 1944 ale Schleswig-Holstein utrpěla neopravitelná poškození během britského náletu a po dobytí Gotenhafenu Rudou armádou ji posádka potopila.

Schlesien pak v závěrečných měsících války poskytovala palebnou podporu obráncům Východního Pruska, 2. května 1945 ji ale vážně poškodila exploze námořní miny a po odtažení do Swinemünde loď poslední dny války strávila jako statická baterie. Po skončení konfliktu byly trupy obou beznadějně zastaralých a opotřebovaných plavidel rozebrány a prodány do šrotu.


Zastaralá vojenská technika během druhé světové války

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Pavel Palacký začal hrad rekonstruovat před dvaceti lety. Dnes se tam může ubytovat až 28 hostů.

Zajímavosti

Hyperbarická kyslíková terapie dokáže zvrátit stárnutí buněk.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907