Zatoulaná německá holubice: Výstava kořistní techniky v Paříži

05.12.2019 - Jaroslav Nečas

Čtyři týdny po začátku války se nad Paříží objevil německý letoun Taube, který na metropoli svrhl kromě čtyř malých bomb také propagandistické letáky. O několik měsíců později francouzská armáda vystavila stroj stejného typu v expozici ukořistěné techniky, Pařížané si to nemohli nechat ujít

<p>Kořistní technika vzbudila mezi pařížskou veřejností velký zájem.</p>

Kořistní technika vzbudila mezi pařížskou veřejností velký zájem.


Reklama

Když v roce 1911 svrhl poručík Giulio Gavotti ze svého letounu Taube (česky holub, holubice) první bomby během italsko-turecké války, málokdo mohl tušit, že podobný osud potká o tři roky později i francouzské hlavní město. A paradoxně bude smrt rozsévat stroj stejného typu.

Nepříjemné překvapení

První bombardování Paříže z 30. srpna 1914 nezpůsobilo žádné významné škody a rozcházejí se i počty obětí. Podle některých zdrojů byl zabit jen jeden kůň, jiné prameny zase uvádějí tři mrtvé civilisty. Od té doby se německé letouny nad metropoli vydávaly pravidelně s tím, jak se blížila císařská armáda. Osádky shazovaly kromě bomb také propagandistické plakáty vyzývající město ke kapitulaci – oboje však jen s minimálním účinkem. Navzdory tomu, že úřady vyzývaly Pařížany, aby v případě útoku vyhledali úkryt, mnoho lidí raději postávalo na ulicích a vzhlíželo k nebi na vzácnou podívanou.

Němečtí piloti se nad Paříží zpočátku objevovali v letounech Taube. Osádku stroje, jenž svými tvary skutečně připomínal ptáka, tvořili dva muži. Letadlo nedosahovalo nijak oslnivých výkonů, maximální rychlost byla okolo 100 km/h a dolet jen 140 km, ale v úvodní fázi války jej k průzkumným a bombardovacím účelům nasadila letectva centrálních mocností. Taube se osvědčil v bitvě u Tannenbergu (1914) a také při bojích na Marně (1914), kde jedno z letadel ukořistili Francouzi.

Výstava v Invalidovně

Počátkem roku 1915 otevřelo pařížské Muzeum armády (Musée de l’Armée) sídlící v části slavné Invalidovny své brány, aby představilo veřejnosti techniku ukořistěnou po bitvě na Marně. Kromě několika kanonů upoutal pozornost návštěvníků právě taube, jelikož právě tento stroj měli spojený s nedávným bombardováním Paříže. Kromě něj se na výstavě později objevil například také DFW B.I.

TIP: Střely Le Prieur: první neřízené rakety sestřelovaly balony nad západní frontou

O celé akci se mnoho informací nedochovalo, ale je zřejmé, že probíhala minimálně do prosince 1915, podle některých zdrojů až do konce války. Muzeum v té souvislosti vydalo celou řadu pohlednic, z nichž je vidět, že s postupem času mohli lidé obdivovat také francouzská letadla (dvouplošník Farman). Jak dokládá tato fotografie, výstava se několik dní po otevření těšila nebývalému zájmu veřejnosti. Z obrázku není vidět číslo stroje, takže už se asi nepodaří zjistit, jakou historii měla „holubice“ za sebou ani za jakých okolností padla do rukou Francouzům. 

  • Zdroj textu:

    I. světová

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na konci 19. století překonal během velké ruské chřipky virus přenášený lidmi vzdálenost 202 887 km za pouhých šest dní.

Zajímavosti

Slovenský umělec propojuje ve své tvorbě užitkovost i umění. Díla mladého skláře lze najít po celém světě.

Zajímavosti

Lidové milice pochodují 28. února 1948 přes Karlův most.

Historie

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku

Věda

Tvář robota Affetto

Věda

Sonda MMX u svého cíle

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907