Zdomácnění krocana: Nikoliv kvůli masu, ale náboženským rituálům

19.01.2018 - Stanislav Mihulka

Dávní obyvatelé Ameriky krocany původně nejedli, nýbrž uctívali

Krocan - Domácí krocan se stal významným hospodářským ptákem
Krocan - Domácí krocan se stal významným hospodářským ptákem

Reklama

V dnešní době, zvláště v některých zemích o Vánocích a Díkuvzdání, je krocan symbolem svátečních sezón a bohatých hostin. Podle nového výzkumu to tak ale vždycky u tohoto původně amerického ptáka nebylo.

Archeologové totiž v Mexiku a Kostarice objevili nejranější doklady domestikace, tedy zdomácnění krocana. Ty ukazují, že krocani původně nebyli chováni kvůli masu, nýbrž z náboženských důvodů. Zdá se, že měli významnou roli v náboženských rituálech a obětech.

TIP: V Teotihuacánu našli pozůstatky dravců, kteří požírali lidské oběti

Vědcům to prozradily nálezy pozůstatků celkem 55 krocanů ze střední Ameriky, které pocházejí z oblasti od centrálního Mexika až po severní Kostariku, z doby od 300 let před naším letopočtem až zhruba po rok 1500 našeho letopočtu. Klíčové bylo, že pozůstatky krocanů vesměs nepocházejí z domácností, nýbrž výhradně z chrámů a náboženských center. Krocani tam podle všeho byli obětováni a pohřbíváni.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of York, Royal Society Open Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Hormon lásky pomáhá lidskému srdci. (foto: PixabayCC0)

Věda

Dokud nedošlo k jejímu zatčení, byla Alžběta Báthoryová považována za dobrou paní, která o své poddané během  manželovy nepřítomnosti pečovala a chovala se k nim vlídně. (foto: Alamy Stock Photo, Keith Corrigan)

Historie

Flak 36 se osvědčil jako protitanková zbraň. Zde v protiletadlové roli v britském Imperiálním válečném muzeu. (foto: Wikimedia Commons, Rickard ÅngmanCC BY-SA 3.0)

Válka

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907