Zdravá kombinace: Káva s mlékem zřejmě chrání proti zánětům

04.02.2023 - Stanislav Mihulka

Experimenty v buněčných kulturách přinesly nadějné výsledky, pokud jde o příznivý vliv kávy s mlékem na potlačování zánětů

<p>Káva s mlékem pro zdraví.<em> (foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Káva s mlékem pro zdraví. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Dopřáváte si kávu s mlékem? Pokud ano, zřejmě prospíváte nejen chuti a pozornosti, ale také svému zdraví. Jak totiž prozradil nedávný výzkum odborníků Kodaňské univerzity, kombinace proteinů z mléka a antioxidantů z kávy zdvojnásobuje protizánětlivé působení imunitních buněk.

Zánět je vlastně důmyslná obranná strategie, kterou imunitní systém využívá v řadě situací. Není to dokonalý mechanismus a bohužel se až příliš často stává, že se vymkne kontrole. Někdy jsou záněty natolik problematické, že vážně ohrožují zdraví nebo i život pacienta. Proti zánětům působí některé látky obsažené v potravě, jako například polyfenoly.

Imunitní buňky mají rády cappuccino

Naše strava ale obsahuje řadu různých látek a často není úplně jasné, jak se navzájem ovlivňují. Marianne Nissen Lund a její kolegové ve svém výzkumu ověřovali chování polyfenolů z kávy v kombinaci s mlékem a jejich vliv na imunitu. Své výsledky vědci publikovali v odborném časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry a jejich závěry vypadají velmi slibně.

V tomto případě šlo o laboratorní výzkum v buněčných kulturách. Vědci nejprve vytvořili pro imunitní buňky situaci, která odpovídala umělému zánětu. Pak části z imunitních buněk podávali samotné polyfenoly, další dostaly polyfenoly, které reagovaly s aminokyselinami z proteinů a zbytek buněk posloužil jako kontrola.

TIP: Zdravé osvěžení: Pití kávy snižuje riziko Alzheimera i Parkinsona

Ukázalo se, že imunitní buňky, které dostaly polyfenoly po reakci s aminokyselinami (což odpovídá simulaci směsi kávy s mlékem), byly zhruba dvakrát účinnější v boji se zánětem proti buňkám, které dostaly pouze polyfenoly. Zatím šlo jen o nadějné experimenty s buňkami, v další fázi přijdou na řadu pokusy se zvířaty a vědci doufají, že se jim podaří sehnat dostatek financí na pokračování výzkumu i s lidskými dobrovolníky.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907