Zdravé ovoce: Avokádo pomáhá obézním lidem udržet bystrou mysl

12.03.2020 - Stanislav Mihulka

Avokádo obsahuje velké množství pigmentu luteinu – ten má příznivý vliv na duševní kondici


Reklama

Studie z posledních let jasně ukazují, že lidé s nadváhou a především lidé trpící obezitou jsou vystaveni většímu riziku snížení duševních schopností v průběhu stárnutí. Nový výzkum amerických odborníků ale nabízí pozoruhodný recept, s jehož pomocí by si obézní lidé či lidé s nadváhou mohli vylepšit své šance.

Klíčem k důstojnému stárnutí i v obezitě je podle nich avokádo. Právě toto ovoce, které je plodem původně americké tropické dřeviny hruškovce přelahodného, totiž obsahuje velké množství luteinu, žlutooranžového pigmentu ze skupiny karotenoidů, o něž je známo, že má příznivý vliv na duševní schopnosti. Dřívější experimenty ukázaly, že to funguje u dětí a seniorů.

TIP: Obezita zabíjí: S nadváhou souvisí 40 procent případů rakoviny v USA

Američané teď ve svém experimentu zjišťovali, zda avokádo pomáhá i obézním lidem. Po dobu 12 týdnů studovali celkem 84 dobrovolníků s nadváhou či obézních. Polovině z nich podávali stravu bohatou na avokádo a druhé polovině identicky vyhlížející jídlo bez avokáda. Tito dobrovolníci na začátku i na konci experimentu vyhotovili testy, které zhodnotily jejich duševní schopnosti a kondici. Zároveň jim měřili hladinu luteinu v krevním séru a v sítnici oka.

Výsledky experimentu byly jednoznačné. Lidé, kteří pojídali avokádo, měli nejen v těle více luteinu, ale také se zlepšili v jednom z použitých testů duševních schopností. Badatelé jsou přesvědčeni, že podobný efekt budou mít i další potraviny bohaté na lutein – například listová zelenina nebo vejce.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907