Ze zaběhnutého berana ostříhali 35 kilogramů vlny

23.06.2021 - Vilém Koubek

V australské buši objevili zaběhlého berana, kterého po letech bez stříhání porůstala vlna vážící přes 35 kilogramů

<p>Beran plemene merino, které je známé pro svou jemnou vlnu, upoutal pozornost zachránců, když viděli obrovskou kouli toulající se osamoceně krajinou.</p>

Beran plemene merino, které je známé pro svou jemnou vlnu, upoutal pozornost zachránců, když viděli obrovskou kouli toulající se osamoceně krajinou.


Reklama

Pár desítek kilometrů severně od Melbourne narazil náhodný kolemjdoucí na „hromadu“ vlny, z níž se překvapivě vyklubal beran. Přivolaní ochránci zběha odchytili a odvezli na stanici Edgar’s Mission Farm Sanctuary, kde došlo na náročné stříhání.

Přes vlnu vážící víc než 35 kilogramů nebohý sudokopytník skoro neviděl a špatně se mu chodilo i žralo, takže byl podvyživený. Během stříhání také utrpěl pár škrábanců, ale jinak byl Baarack, jak jej na stanici pojmenovali, čilý, a brzy se proto mohl přidat k ostatním ovcím na stanici. Obludné beránčí rouno pak ochránci vyhodili.

TIP: Ovce, která utekla před 7 lety před požárem, se vrátila na domovskou farmu

Ovce se musí stříhat nejméně jednou ročně, aby nedocházelo k plstnatění, a z průměrné ovce lze ostříhat zhruba pět kilo vlny. 35 kilogramů, o které přišel beran Baarack tak představuje mimořádnou, byť ne rekordní porci vlny. Rekodmankou je v tomto směru jiná ovčí tulačka - v roce 2015 se podařilo ze zaběhnuté ovce Chris ostříhat dokonce 41 kilogramu vlny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Magdaléna Francouzská, známá také jako Magdaléna z Valois, se snoubencem Ladislavem Pohrobkem.

Historie

Terej bílý obývá převážně pobřežní vody severního Atlantiku a Tichého oceánu. Pro nás je jedním z nejlepších míst, kde jej můžeme pozorovat, malý německý ostrov Helgoland v Severním moři.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907