Ze zaběhnutého berana ostříhali 35 kilogramů vlny

23.06.2021 - Vilém Koubek

V australské buši objevili zaběhlého berana, kterého po letech bez stříhání porůstala vlna vážící přes 35 kilogramů

<p>Beran plemene merino, které je známé pro svou jemnou vlnu, upoutal pozornost zachránců, když viděli obrovskou kouli toulající se osamoceně krajinou.</p>

Beran plemene merino, které je známé pro svou jemnou vlnu, upoutal pozornost zachránců, když viděli obrovskou kouli toulající se osamoceně krajinou.


Reklama

Pár desítek kilometrů severně od Melbourne narazil náhodný kolemjdoucí na „hromadu“ vlny, z níž se překvapivě vyklubal beran. Přivolaní ochránci zběha odchytili a odvezli na stanici Edgar’s Mission Farm Sanctuary, kde došlo na náročné stříhání.

Přes vlnu vážící víc než 35 kilogramů nebohý sudokopytník skoro neviděl a špatně se mu chodilo i žralo, takže byl podvyživený. Během stříhání také utrpěl pár škrábanců, ale jinak byl Baarack, jak jej na stanici pojmenovali, čilý, a brzy se proto mohl přidat k ostatním ovcím na stanici. Obludné beránčí rouno pak ochránci vyhodili.

TIP: Ovce, která utekla před 7 lety před požárem, se vrátila na domovskou farmu

Ovce se musí stříhat nejméně jednou ročně, aby nedocházelo k plstnatění, a z průměrné ovce lze ostříhat zhruba pět kilo vlny. 35 kilogramů, o které přišel beran Baarack tak představuje mimořádnou, byť ne rekordní porci vlny. Rekodmankou je v tomto směru jiná ovčí tulačka - v roce 2015 se podařilo ze zaběhnuté ovce Chris ostříhat dokonce 41 kilogramu vlny.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907