Zemřel Edgar Mitchell: Šestý člověk, který se prošel po Měsíci

08.02.2016 - Martin Reichman

Pilot lunárního modulu Apolla 14, Edgar Dean Mitchell, který v roce 1971 vystoupil jako šestý člověk v historii na povrch Měsíce, zemřel ve spánku ve čtvrtek 4. února


Reklama

Americký vojenský letec a astronaut Edgar Mitchell byl muž mnoha tváří – v roce 1952 dokončil na Carnegie Institut of Technology studium průmyslové organizace práce. Poté narukoval k námořnímu letectvu, kde sloužil 2 roky na letadlové lodi. Po návratu do Spojených států se stal zkušebním pilotem u 5. průzkumné eskadry.

Absolvoval studium na postgraduální škole vojenského námořnictva a na Massachusettském technologickém institutu (MIT). Zpět do služby se vrátil roku 1964 jako doktor leteckých a astronautických věd.

První oštěpař na Měsíci

Ve vesmíru Mitchell strávil 9 dnů – v rámci mise Apollo 14 přistál 5. února 1971 spolu s Alanem Shepardem a Stuartem Roosou na povrchu Měsíce. Na Měsíc vystoupil jako šestý člověk v historii a patří mu také prvenství v hodu oštěpem na jeho povrchu. V době kdy Shepard hrál na Měsíci golf, prý Mitchell použil podpěru z jednoho z experimentů jako oštěp. Vícekrát se již do vesmíru nepodíval, přestože figuroval jako záložní pilot pro měsíční modul Apolla 16. Poté se ale jeho životní dráha značně změnila.

V roce 1972 Edgar Mitchell, opustil NASA i námořnictvo a stal se zakládajícím ředitelem Ústavu parapsychologie v Palo Alto v Kalifornii. Dlouhá léta o něm nebylo příliš slyšet a do povědomí široké veřejnosti se vrátil až o 30 let později.

Kariéra konspiračního teoretika

V roce 2005 se stal jednou z hlavních postav záhadologického fóra konaného ve Švýcarsku. O tři roky později pak vystoupil v britské rozhlasové stanice Kerrang! Radio s prohlášením, že mimozemšťané existují. Podle něj navštívili mimozemšťané Zemi hned několikrát - ale vlády jejich přítomnost už šest desetiletí tutlají. Mitchell také uvedl, že NASA má důkazy o existenci mimozemšťanů a jejich návštěvě Země. NASA pochopitelně veškerá jeho tvrzení odmítla.

V roce 2011 jej NASA dokonce zažalovala za údajný pokus prodat kameru a snímky z jeho mise k Měsíci na burze.

Edgar Mitchell byl ale také milujícím adoptivním otcem, autorem několika knih a esejů, a byl také předsedou poradní rady Institutu pro spolupráci ve vesmíru. Zemřel ve čtvrtek 4. února 2016 v léčebném ústavu na Floridě. Bylo mu 85 let.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia, Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907