Žhavá zmrzlina z japonské Fukušimy: Sněz ji, když to dokážeš!

21.06.2022 - Martin Reichman

Od zmrzliny tak nějak očekáváme, že nás obzvláště v parných dnech příjemně zchladí. Neplatí to ale vždy – například v japonské vesnici Hirata naopak servírují zmrzlinu pořádně žhavou


Reklama

Zmrzlina může chutnat všelijak – ochutnat tak můžete mraženou pochoutku s příchutí citronu s olivovým olejem, pečených mušlí, bazalky, humřích rolek nebo třeba slaniny. V japonské prefektuře Fukušima zájemcům servírují zmrzlinu vylepšenou papričkami habanero. Pikantní pochoutka je k mání v několika stupních ostrosti, přičemž tu nejpálivější mohou odvážlivci sníst zcela zdarma – pokud ji tedy dokážou pozřít. Předtím ale musejí podepsat čestné prohlášení, které zbavuje prodávajícího jakékoli odpovědnosti za možné následky konzumace.

Většina papriček habanero dosahuje pálivosti 200 000 – 300 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). Pro srovnání kajenský pepř má 30 000 – 50 000 SHU, paprička Trinidad Moruga Scorpion má 2 000 000 SHU a pepřové spreje mezi 2 000 000 až 5 300 000 SHU.

TIP: Pochoutka z hlodavců: V Ekvádoru nabízejí zmrzlinu s příchutí morčat

Nápad na pálivou zmrzlinu vznikl krátce po fukušimské katastrofě v roce 2011. Zdejší farmáři z vesnice Hirata přišli v důsledku obav z radiační kontaminace svých plodin o zákazníky a hledali nový zdroj obživy. Několik farmářů proto vsadilo na papričky habanero, žádný velký ohlas ale novinka nepřinesla. V roce 2015 tak spíše z nouze vznikl nápad používat pálivé papričky jako přísadu do zmrzliny. Nezvyklá příchuť překvapivě slavila úspěch a zmrzlina Habanero se časem stala novým symbolem vesnice a velkým turistickým lákadlem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907