Žhavá zmrzlina z japonské Fukušimy: Sněz ji, když to dokážeš!

21.06.2022 - Martin Reichman

Od zmrzliny tak nějak očekáváme, že nás obzvláště v parných dnech příjemně zchladí. Neplatí to ale vždy – například v japonské vesnici Hirata naopak servírují zmrzlinu pořádně žhavou


Reklama

Zmrzlina může chutnat všelijak – ochutnat tak můžete mraženou pochoutku s příchutí citronu s olivovým olejem, pečených mušlí, bazalky, humřích rolek nebo třeba slaniny. V japonské prefektuře Fukušima zájemcům servírují zmrzlinu vylepšenou papričkami habanero. Pikantní pochoutka je k mání v několika stupních ostrosti, přičemž tu nejpálivější mohou odvážlivci sníst zcela zdarma – pokud ji tedy dokážou pozřít. Předtím ale musejí podepsat čestné prohlášení, které zbavuje prodávajícího jakékoli odpovědnosti za možné následky konzumace.

Většina papriček habanero dosahuje pálivosti 200 000 – 300 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). Pro srovnání kajenský pepř má 30 000 – 50 000 SHU, paprička Trinidad Moruga Scorpion má 2 000 000 SHU a pepřové spreje mezi 2 000 000 až 5 300 000 SHU.

TIP: Pochoutka z hlodavců: V Ekvádoru nabízejí zmrzlinu s příchutí morčat

Nápad na pálivou zmrzlinu vznikl krátce po fukušimské katastrofě v roce 2011. Zdejší farmáři z vesnice Hirata přišli v důsledku obav z radiační kontaminace svých plodin o zákazníky a hledali nový zdroj obživy. Několik farmářů proto vsadilo na papričky habanero, žádný velký ohlas ale novinka nepřinesla. V roce 2015 tak spíše z nouze vznikl nápad používat pálivé papričky jako přísadu do zmrzliny. Nezvyklá příchuť překvapivě slavila úspěch a zmrzlina Habanero se časem stala novým symbolem vesnice a velkým turistickým lákadlem.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907