Zhoubná nákaza: Floridští pěstitelé citrusů bojují se žlutým drakem

05.12.2019 - Stanislav Mihulka

Většinu plantáží i pěstitelů citrusů na Floridě zničila obávaná bakteriální nákaza

<p>Plody citrusů na Floridě, které infikoval původce nemoci žlutého draka.</p>

Plody citrusů na Floridě, které infikoval původce nemoci žlutého draka.


Reklama

Floridští farmáři jsou bezmocní. Jejich plantáže zasáhlo zelenání citrusů, infekční onemocnění, kterému v Číně, odkud tato infekce pochází, říkají „nemoc žlutého draka“. Původcem této zničující choroby je bakterie z rodu Liberibacter. NA Floridě se žlutý drak poprvé objevil v roce 2005 a od té doby se lavinovitě šíří.

Žlutý drak je jednou z nejvíce devastujících chorob citrusů na světě. Nakaženým stromům zblednou listy a jejich plody buď nedozrají a zůstanou zelené anebo nezralé spadnou na zem. Infekci mezi stromy šíří mery, savý hmyz z příbuzenstva mšic a molic. Dosavadní boj se žlutým drakem farmáři bohužel prohrávají. Zatím se jim nepodařilo nalézt účinnou obranu.

TIP: Na obzoru se rýsuje strašlivá katastrofa: Vymřou banány?

Oproti sezóně 2003-2004 (citrusy se sklízejí během zimy) poklesla letošní produkce citrusů na Floridě o 80 procent. Nejvíce jsou přitom zasažené grapefruity. Za stejné období zkrachovalo asi 70 procent z původních 7 tisíc pěstitelů citrusů na Floridě. Genetici mezitím usilovně pracují na geneticky upravených citrusech, které by byly vůči žlutému drakovi odolné – zatím ale bez valných úspěchů.

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: University of Florida

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907