Zhoubná nákaza: Floridští pěstitelé citrusů bojují se žlutým drakem

05.12.2019 - Stanislav Mihulka

Většinu plantáží i pěstitelů citrusů na Floridě zničila obávaná bakteriální nákaza

<p>Plody citrusů na Floridě, které infikoval původce nemoci žlutého draka.</p>

Plody citrusů na Floridě, které infikoval původce nemoci žlutého draka.


Reklama

Floridští farmáři jsou bezmocní. Jejich plantáže zasáhlo zelenání citrusů, infekční onemocnění, kterému v Číně, odkud tato infekce pochází, říkají „nemoc žlutého draka“. Původcem této zničující choroby je bakterie z rodu Liberibacter. Na Floridě se žlutý drak poprvé objevil v roce 2005 a od té doby se lavinovitě šíří.

Žlutý drak je jednou z nejvíce devastujících chorob citrusů na světě. Nakaženým stromům zblednou listy a jejich plody buď nedozrají a zůstanou zelené anebo nezralé spadnou na zem. Infekci mezi stromy šíří mery, savý hmyz z příbuzenstva mšic a molic. Dosavadní boj se žlutým drakem farmáři bohužel prohrávají. Zatím se jim nepodařilo nalézt účinnou obranu.

TIP: Na obzoru se rýsuje strašlivá katastrofa: Vymřou banány?

Oproti sezóně 2003-2004 (citrusy se sklízejí během zimy) poklesla letošní produkce citrusů na Floridě o 80 procent. Nejvíce jsou přitom zasažené grapefruity. Za stejné období zkrachovalo asi 70 procent z původních 7 tisíc pěstitelů citrusů na Floridě. Genetici mezitím usilovně pracují na geneticky upravených citrusech, které by byly vůči žlutému drakovi odolné – zatím ale bez valných úspěchů.

  • Zdroj textu:

    Phys.org

  • Zdroj fotografií: University of Florida

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejistá budoucnost? Ani po skončení karantény nejeví ekonomika žádné známky ozdravení.

Zajímavosti
Revue

Alžběta byla nejen věrně oddanou společnicí knížete, jeho ženou i rádkyní, přímluvkyní žádajících, ale také schopnou vůdkyní a bojovnicí, bez níž by se její muž kníže Bedřich v bouřlivé době konce 12. století jen těžko udržel na trůně.  

Historie

Vylovený první stupeň rakety Electron.

Vesmír

Vpravo jedna ze zkoumaných Da Vinciho kreseb.

Věda

Lemur kata (Lemur catta) je zřejmě nejznámějším druhem patřícím do čeledi denních lemurů. Tito lemuři žijí v jihozápadní části ostrova Madagaskar.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907