Zkamenělá procházka: V Saúdské Arábii objevili lidské stopy staré 120 tisíc let

22.09.2020 - Stanislav Mihulka

Lidské stopy ze břehu dávného jezera v Saúdské Arábii jsou nejstarší, jaké známe mimo Afriku

<p>Tyto stopy zanechaly lidské nohy v blátě na břehu jezera před 120 tisíci let</p>

Tyto stopy zanechaly lidské nohy v blátě na břehu jezera před 120 tisíci let


Reklama

Zhruba před 120 tisíci let se v dnešní Saúdské Arábii pohybovala malá tlupa lidí Homo sapiens. Zdrželi se na břehu mělkého jezera, které tehdy hojně navštěvovali také velbloudi, buvoli a sloni. Lidé si tam možná zalovili či nasbírali nějaké jídlo, ale nejspíš se nezdrželi dlouho a pokračovali ve své pouti. Tuto dávnou scénu rekonstruoval tým odborníků, které vedl Mathew Stewartz německého institutu Max Planck Institute for Chemical Ecology. 

Vedci vycházeli z objevu dávných stop na břehu dnes již zmizelého jezera v Saúdské Arábii, kterému přezdívají Alathar. Dnes nám to přijde téměř neuvěřitelné, ale v období minulého interglaciálu, teplého období mezi dobami ledovými, byl Arabský poloostrov mnohem vlhčí a mnohem zelenější než dnes.

TIP: Vědci na kanadském pobřeží objevili lidské stopy staré 13 tisíc let

Na zmíněném místě se nacházejí stovky zkamenělých stop. Sedm z nich vědci určili jako spolehlivě lidské. Vzhledem k jejich velikosti, tvaru a orientaci odhadují, že tam tehdy své otisky v blátě zanechali dva až tři lidé, kteří šli společně. Zároveň se tam nenašly žádné kamenné nástroje, což svědčí o tom, že tam lidé tehdy jen procházeli. Díky důmyslnému datování stop pomocí metody zvané opticky stimulovaná luminiscence víme, že jde o nejstarší stopy našeho druhu objevené mimo Afriku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907