Reklama


Zkušenost římských císařů: Diktátoři dneška by si měli dát pozor na sucha

07.08.2018 - Stanislav Mihulka

Varování kanadských badatelů - když přijde sucho, lidé rychle ztrácejí trpělivost se svými vládci...

<p>Římský císař Hadrián</p>

Římský císař Hadrián


Reklama

Na severní polokouli letos panuje pořádné horko. V mnoha zemích řádí rozsáhlé požáry a kvůli horku umírají lidé. Kanadští historici na základě svého výzkumu tvrdí, že v pozoru by se měli držet zejména diktátoři a autoritativní vládci.

Kanadští badatelé studovali politické vraždy v antickém Římě a snažili se je spojit s dalšími faktory, o nichž měli k dispozici potřebné informace. Cílem jejich výzkumu bylo vysvětlit, kdy a proč se ve starém Římě vraždili politici. Badatelé nakonec dospěli k závěru, že určitě svou roli sehrála špatná rozhodnutí i špatní přátelé, důležitým faktorem ale bylo překvapivě sucho.

TIP: Nebezpečné klima: Klimatické změny jsou v Indii zodpovědné za 60 tisíc sebevražd

Být vládcem Říma bylo velmi nebezpečným povoláním. Mezi lety 27 př. n. l. a 476 n. l. vládlo Římu celkem 82 císařů. Dvacet procent z nich zahynulo při politicky motivovaném útoku. A Římská říše byla zároveň velice závislá na zemědělství. Když přišlo sucho, přišel i hlad a lidé byli pochopitelně nespokojení. Pokud byli navíc nespokojení i vojáci, bylo zaděláno na opravdové problémy. Výzkum ukázal, že období sucha v antickém Římě zvyšovala pravděpodobnost politické vraždy vládce o 11 procent. Podobné závislosti politického neklidu na suchu pozorujeme i dnes, takže vládci dnešního světa by se měli sucha obávat stejně, jako římští císaři.

  • Zdroj textu:

    IFL Science / Economic Letters

  • Zdroj fotografií: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg) / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlad III. Dracula je dnes slavný hlavně díky románu Dracula od irského autora Brama Stokera. Kniha poprvé vyšla roku 1897 a později se dočkala mnoha filmových zpracování. Z posledních výzkumů ale vyplývá, že Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl.

Zajímavosti

Středověk pohlížel na astrologii rozporuplně

Historie

V zahrádce OGarden Smart je možné sklízet úrodu za 30-40 dní.

Věda

SPHEREx bude mapovat hvězdy v oblasti viditelného a blízce infračerveného záření.

Vesmír

Kosterní pozůstatky Mnyamawamtuka moyowamkia byly objeveny u řeky Mtuka v jihozápadní Tanzanii.

Věda

Díky vynikajícímu sluchu zaregistruje puštík pohyb drobného hlodavce i 30–40 cm pod sněhem. Pak se vrhne prudce dolů, čímž dokáže prorazit i namrzlou krustu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907