Zmatení jazyků: Proč se Jižní Americe říká také Latinská?

21.02.2022

V USA se pro imigranty z Jižní Ameriky vžil termín „latinos“ a i u nás označujeme tento světadíl jako Latinskou Ameriku. Jak toto pojmenování vzniklo?


Reklama

Když se na jihoamerický kontinent dostali Evropané, narazili na domorodce hovořící vlastními jazyky, kterým kolonizátoři nerozuměli. Zůstali proto u své mateřštiny, a během následujících staletí tak v Novém světě postupně převládly španělština, portugalština a francouzština, všechny odvozené z latiny. Jediné dva státy Jižní Ameriky dnes coby úřední jazyk nepoužívají žádný z uvedené trojice: Jedná se o Surinam, kde se uplatňuje nizozemština, a o Guyanu s tamní angličtinou.

TIP: Ohňová země: Jak se žije na konci světa

V USA se pak vžil termín „latinos“, označující imigranty právě z Latinské Ameriky. V souvislosti s oběma kontinenty mimochodem nejde o první nedorozumění, co se týká pojmenování. Původním americkým domorodcům se například dodnes říká „indiáni“, v důsledku notoricky známého omylu španělských mořeplavců – přesvědčených, že se vylodili v Indii.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907