Změna trendu? Indická populace poprvé v známé historii neroste

02.12.2021 - Stanislav Mihulka


Reklama

V Indii došlo poprvé ve známé historii k poklesu zásadního demografického ukazatele úhrnné plodnosti TFR (Total fertility rate), pod hodnotu 2,1, která je nutná k růstu populace dotyčné země.

Pro přiblížení – dnešní Velká Británie má úhrnnou plodnost asi 1,65, Spojené státy 1,70, což jsou hodnoty běžné v západních zemích. Tento ukazatel vyjadřuje průměrný počet porodů na jednu ženu. Vzhledem k tomu, že muži děti nerodí, je k udržení stabilní populace, která neroste (ale ani neklesá), nutná úhrnná plodnost rovná dvěma. Na jednu ženu a jednoho muže dvě děti, které je „nahradí“. Aby populace rostla, musí mít ženy průměrně o něco více než 2 děti.

Světlé zítřky pro Indii

Vliv tohoto poklesu nebude patrný hned. Ale je to dobrý začátek a pro Indii jde o ohromný úspěch. Země již delší dobu bojuje proti rychlému populačnímu růstu, který jí přináší řadu problémů.

TIP: Zalidněná planeta: Podle zprávy OSN bude v roce 2100 na Zemi žít 11 miliard lidí

Za indickým úspěchem, který by zemi mohl přiblížit k udržitelné populaci, je především heroické úsilí místních zdravotníků, intenzivně se věnujích sexuální osvětě. Od posledního průzkumu v roce 2015 stouplo v Indii používání kondomů o 3,9 procenta. Stále časteji zde ženy užívají hormonální antikoncepci a další antikoncepční prostředky. Indie ovšem stále nemá vyhráno. V pěti svazových zemích je úhrnná plodnost stále kolem 2,1 dítěte na ženu. Aktuální demografický vývoj tak stále ukazuje, že Indie příštích letech předčí momentálně nejlidnatější zemi světa Čínu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907