Změna trendu? Indická populace poprvé v známé historii neroste

02.12.2021 - Stanislav Mihulka


Reklama

V Indii došlo poprvé ve známé historii k poklesu zásadního demografického ukazatele úhrnné plodnosti TFR (Total fertility rate), pod hodnotu 2,1, která je nutná k růstu populace dotyčné země.

Pro přiblížení – dnešní Velká Británie má úhrnnou plodnost asi 1,65, Spojené státy 1,70, což jsou hodnoty běžné v západních zemích. Tento ukazatel vyjadřuje průměrný počet porodů na jednu ženu. Vzhledem k tomu, že muži děti nerodí, je k udržení stabilní populace, která neroste (ale ani neklesá), nutná úhrnná plodnost rovná dvěma. Na jednu ženu a jednoho muže dvě děti, které je „nahradí“. Aby populace rostla, musí mít ženy průměrně o něco více než 2 děti.

Světlé zítřky pro Indii

Vliv tohoto poklesu nebude patrný hned. Ale je to dobrý začátek a pro Indii jde o ohromný úspěch. Země již delší dobu bojuje proti rychlému populačnímu růstu, který jí přináší řadu problémů.

TIP: Zalidněná planeta: Podle zprávy OSN bude v roce 2100 na Zemi žít 11 miliard lidí

Za indickým úspěchem, který by zemi mohl přiblížit k udržitelné populaci, je především heroické úsilí místních zdravotníků, intenzivně se věnujích sexuální osvětě. Od posledního průzkumu v roce 2015 stouplo v Indii používání kondomů o 3,9 procenta. Stále časteji zde ženy užívají hormonální antikoncepci a další antikoncepční prostředky. Indie ovšem stále nemá vyhráno. V pěti svazových zemích je úhrnná plodnost stále kolem 2,1 dítěte na ženu. Aktuální demografický vývoj tak stále ukazuje, že Indie příštích letech předčí momentálně nejlidnatější zemi světa Čínu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907