Znečištění ovzduší polétavým prachem může spouštět náhlé srdeční zástavy

Data ze Singapuru naznačují, že existuje těsná souvislost mezi jemným polétavým prachem a náhlými zástavami srdce

16.11.2022 - Stanislav MihulkaV posledních letech se objevuje stále více důkazů o tom, že znečištění ovzduší představuje zásadní riziko pro lidské zdraví. Netýká se to přitom jen dýchacích cest. Tým singapurských odborníků zkoumal vztah mezi znečištěním ovzduší a náhlými případy srdeční zástavy, k nimž došlo mimo nemocnici. Výsledky jejich studiie uveřejnil odborný časopis The Lancet Public Health.

Badatelé využili údaje o více než 18 tisících případech srdečních zástav, k nimž došlo v Singapuru mezi červencem 2010 a prosincem 2018. Současně se zaměřili na znečištění vyvolané jemnými částicemi polétavého prachu, menšími než 2,5 mikrometru (PM₂,₅). Údaje o těchto částicích pocházejí z monitorování ovzduší v Singapuru.

Prach a zástavy srdce

Takto malé částice prachu lze snadno vdechnout hluboko do plic. Odborníci je již dříve spojili s celou řadou zdravotních problémů, včetně autoimunitních onemocnění. Analýzy singapurského týmu odhalily, že 492 případy náhlých srdečních zástav za sledované období je možné připsat znečištění uvedenými jemnými částicemi polétavého prachu.

Narazili jsme na zřetelné důkazy bezprostřední souvislosti mezi znečištěním částicemi PM₂,₅ s náhlými zástavami srdce mimo nemocnici. Jde o události, které často končí smrtí pacienta,tvrdí epidemiolog Joel Aik z lékařské školy Národní univerzity v Singapuru.

TIP: Ultrajemné částice prachu v ovzduší zvyšují riziko rakoviny mozku

I přes varovné výsledky, badatelé upozorňují na omezení v jejich výzkumu. Jde o observační nikoliv experimentální studii, takže vztah mezi znečištěním a srdečními zástavami je spekulativní. Také je zřejmé, že údaje o znečištění ovzduší v Singapuru, které pocházejí ze standardních měřících stanic, nemohou přesně odrážet, do jaké míry byl konkrétní člověk vystavený znečištění jemným polétavým prachem. Jeho koncentrace se mohou na různých místech lišit. Každopádně se ale zdá, že singapurský tým přišel na významnou stopu, kterou bude rozhodně vhodné dále prozkoumat.


Další články v sekci