Znečištění ovzduší polétavým prachem může spouštět náhlé srdeční zástavy

16.11.2022 - Stanislav Mihulka

Data ze Singapuru naznačují, že existuje těsná souvislost mezi jemným polétavým prachem a náhlými zástavami srdce

<p>Tým singapurských vědců věří, že narazil na důkazy bezprostřední souvislosti mezi znečištěním částicemi PM₂,₅ a náhlých zástav srdce.<em> (ilustrační foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Tým singapurských vědců věří, že narazil na důkazy bezprostřední souvislosti mezi znečištěním částicemi PM₂,₅ a náhlých zástav srdce. (ilustrační foto: Pixabay, CC0)


Reklama

V posledních letech se objevuje stále více důkazů o tom, že znečištění ovzduší představuje zásadní riziko pro lidské zdraví. Netýká se to přitom jen dýchacích cest. Tým singapurských odborníků zkoumal vztah mezi znečištěním ovzduší a náhlými případy srdeční zástavy, k nimž došlo mimo nemocnici. Výsledky jejich studiie uveřejnil odborný časopis The Lancet Public Health.

Badatelé využili údaje o více než 18 tisících případech srdečních zástav, k nimž došlo v Singapuru mezi červencem 2010 a prosincem 2018. Současně se zaměřili na znečištění vyvolané jemnými částicemi polétavého prachu, menšími než 2,5 mikrometru (PM₂,₅). Údaje o těchto částicích pocházejí z monitorování ovzduší v Singapuru.

Prach a zástavy srdce

Takto malé částice prachu lze snadno vdechnout hluboko do plic. Odborníci je již dříve spojili s celou řadou zdravotních problémů, včetně autoimunitních onemocnění. Analýzy singapurského týmu odhalily, že 492 případy náhlých srdečních zástav za sledované období je možné připsat znečištění uvedenými jemnými částicemi polétavého prachu.

Narazili jsme na zřetelné důkazy bezprostřední souvislosti mezi znečištěním částicemi PM₂,₅ s náhlými zástavami srdce mimo nemocnici. Jde o události, které často končí smrtí pacienta,tvrdí epidemiolog Joel Aik z lékařské školy Národní univerzity v Singapuru.

TIP: Ultrajemné částice prachu v ovzduší zvyšují riziko rakoviny mozku

I přes varovné výsledky, badatelé upozorňují na omezení v jejich výzkumu. Jde o observační nikoliv experimentální studii, takže vztah mezi znečištěním a srdečními zástavami je spekulativní. Také je zřejmé, že údaje o znečištění ovzduší v Singapuru, které pocházejí ze standardních měřících stanic, nemohou přesně odrážet, do jaké míry byl konkrétní člověk vystavený znečištění jemným polétavým prachem. Jeho koncentrace se mohou na různých místech lišit. Každopádně se ale zdá, že singapurský tým přišel na významnou stopu, kterou bude rozhodně vhodné dále prozkoumat.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907