Znuděný hlídač v ruské galerii „vylepšil“ propiskou obraz za 20 milionů korun

15.02.2022 - Martin Reichman

Znuděný hlídač v ruské galerii poničil propiskou avantgardní obraz. Škodu restaurátoři odhadují na 70 tisíc korun


Reklama

Avantgardní obraz Anny Leporské Tři postavy vznikl v letech 1932–1934. Kulturní centrum Borise Jelcina v Jekatěrinburgu ho mělo zapůjčené z Treťjakovské galerie v Moskvě s pojistkou ve výši 75 milionů rublů (v přepočtu přibližně 21 milionů korun). Ceněný obraz se rozhodl „vylepšit“ hlídač galerie a postavám propiskou dokreslil oči. Motiv činu není známý, podle kurátorky výstavy se zřejmě nudil. Výkonný ředitel Alexandr Drozdov uvedl, že muž byl na hodinu propuštěn.

„Naštěstí vandal netlačil na propisku moc a nebyl tak narušen reliéf barevných tahů. Levá postava má poškozený obličej víc, tam došlo vydrolení barvy až na podklad,“ okomentoval pro Umělecké noviny způsobenou škodu Ivan Petrov. Škodu restaurátoři odhadují na 70 tisíc korun (250 000 rublů).

TIP: Vystavené umělecké dílo za 120 000 dolarů snědl jiný umělec

Poškození obrazu pracovníci galerie zaznamenali již 7. prosince, událost ale galerie oznámila až o 14 dnů později. Úřady zpočátku považovaly škodu za bezvýznamnou a vyšetřování se rozběhlo až po stížnosti Ministerstva kultury. Muži, který obraz poškodil, hrozí pokuta a až tři měsíce vězení.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907