Znuděný hlídač v ruské galerii „vylepšil“ propiskou obraz za 20 milionů korun

Znuděný hlídač v ruské galerii poničil propiskou avantgardní obraz. Škodu restaurátoři odhadují na 70 tisíc korun

15.02.2022 - Martin ReichmanAvantgardní obraz Anny Leporské Tři postavy vznikl v letech 1932–1934. Kulturní centrum Borise Jelcina v Jekatěrinburgu ho mělo zapůjčené z Treťjakovské galerie v Moskvě s pojistkou ve výši 75 milionů rublů (v přepočtu přibližně 21 milionů korun). Ceněný obraz se rozhodl „vylepšit“ hlídač galerie a postavám propiskou dokreslil oči. Motiv činu není známý, podle kurátorky výstavy se zřejmě nudil. Výkonný ředitel Alexandr Drozdov uvedl, že muž byl na hodinu propuštěn.

„Naštěstí vandal netlačil na propisku moc a nebyl tak narušen reliéf barevných tahů. Levá postava má poškozený obličej víc, tam došlo vydrolení barvy až na podklad,“ okomentoval pro Umělecké noviny způsobenou škodu Ivan Petrov. Škodu restaurátoři odhadují na 70 tisíc korun (250 000 rublů).

TIP: Vystavené umělecké dílo za 120 000 dolarů snědl jiný umělec

Poškození obrazu pracovníci galerie zaznamenali již 7. prosince, událost ale galerie oznámila až o 14 dnů později. Úřady zpočátku považovaly škodu za bezvýznamnou a vyšetřování se rozběhlo až po stížnosti Ministerstva kultury. Muži, který obraz poškodil, hrozí pokuta a až tři měsíce vězení.


Další články v sekci