Zobáky v horku „rostou“: Jak probíhá ptačí regulace tělesné teploty

20.08.2017 - Zuzana Teličková

Způsob, jakým jednotlivé ptačí druhy shánějí potravu a živí se, silně ovlivňuje tvar a velikost jejich zobáku. Zobák však hraje důležitou roli i při regulaci tělesné teploty tím, že z těla odvádí přebytečné teplo

Vyšší teploty, větší zobáky -<p>Studie vrabcovitých prokázala, že průměrné teploty zásadně ovlivňují velikost ptačího zobáku</p>
Vyšší teploty, větší zobáky -

Studie vrabcovitých prokázala, že průměrné teploty zásadně ovlivňují velikost ptačího zobáku


Reklama

Vědci ze Smithsonianského centra migrujícího ptactva nyní zjistili, že na vývoj tohoto veledůležitého ptačího orgánu mají vliv i letní teploty vzduchu, a to zvláště u čeledi vrabcovitých žijících na slanisku. Vědecký tým pod vedením Russe Greenberga zkoumal několik druhů vrabců v různých částech pobřeží Severní Ameriky. Tyto oblasti jsou strukturou a vzhledem velmi podobné, ale letní teploty se tu různí. Na 1 380 jedincích bylo prokázáno, že velikost zobáku úzce souvisí s rozdílnými hodnotami nejvyšších denních teplot v oblastech hnízdišť v letním období.

TIP: Poslední žijící hrůzopták - jihoamerická seriema rudozobá

Čím vyšší je průměrná letní teplota, tím větší je také zobák. Zobáky u ptáků hnízdících na teplejších místech byly až o 90 % větší než u ptáků z chladnějších slanisk. „Schopnost zchladit se a neztrácet přitom tekutiny je velmi důležitá, protože tito ptáci žijí v prostředí s přímým sluncem a omezeným přístupem k čerstvé vodě,“ říká Greenberg. Nový objev je vlastně dalším příkladem tzv. Allenova pravidla, podle kterého mají živočichové žijící v chladnější oblastech kratší končetiny a všechny výstupky na těle, aby zmenšili poměr povrchu těla vzhledem k jeho objemu a ztráceli tak co nejméně tepla.

  • Zdroj textu:

    Příroda 9/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ještě v červenci 1942 bylo naživu 80 % budoucích obětí holocaustu. O 11 měsíců později však byl tento poměr přesně opačný. Čím méně se Němcům dařilo na východní frontě, tím více zvyšovali své úsilí ve věci tzv. konečného řešení židovské otázky.

Zajímavosti

Čtyři a půl metru dlouhá ankylorhiza s tlamou plnou zubů děsila vše živé v oceánu období oligocénu.

Věda

Extrémně velký

Název: Extrémně velký dalekohled (Extremely Large Telescope, ELT)
Průměr: 39,3 m
V provozu od roku: 2025

Čím je průměr objektivu větší, tím víc světla může teleskop soustředit a tím víc podrobnějších informací získat… Evropští astronomové se rozhodli postavit dalekohled, který hned tak něco nepřekoná. Původní představy dokonce počítaly s průměrem 100 m, což se však ukázalo být nad současné technické i finanční možnosti. Vedení Evropské jižní observatoře (ESO) dalo zelenou konstrukci menšího, ale přesto mimořádně velkého dalekohledu ELT – Extremely Large Telescope.

Projekt počítá s přístrojem o průměru 39,3 m. Primární zrcadlo se bude skládat ze 798 šestiúhelníkových segmentů o průměru 1,4 m a tloušťce pouhých 50 mm. Do optické soustavy se začlení zrcadla systému adaptivní optiky, kvůli kompenzaci neostrosti snímků způsobené neklidem atmosféry. Jedno z nich bude podepřeno soustavou šesti tisíc aktivních členů, tzv. aktuátorů, s úkolem „zakřivovat“ zrcadlo v závislosti na stavu ovzduší 1 000krát za sekundu, čímž se dosáhne mimořádně kvalitního obrazu.

V roce 2010 vybrala ESO pro budoucí umístění observatoře horu Cerro Armazones v chilské oblasti Antofagasta, v nadmořské výšce přes 3 000 m. Teleskop má chránit otáčivá kopule o průměru 86 m. Stavební úpravy terénu započaly v červnu 2014 a o tři roky později, 29. května 2017, byl slavnostně položen základní kámen obřího teleskopu.

Německá firma SCHOTT ve své továrně v Mainzu loni v lednu úspěšně odlila prvních šest segmentů primárního zrcadla, které po procesu pomalého chladnutí čeká ještě řada tepelných úprav. Následně budou vybroušena do správného tvaru a pokovena s přesností 15 nm na celé optické ploše. Obojí zajistí francouzská společnost Safran Reosc, jež se ujme rovněž testování zrcadel.

ELT se stane největším okem lidstva, jaké kdy vzhlíželo k obloze, a může revolučně změnit naše vnímání vesmíru. Jeho úkolem bude řešit celou řadu vědeckých záhad, jež mohou pomoct osvětlit naše vlastní kořeny, včetně pátrání po známkách života na planetách podobných Zemi, studia povahy temné energie a temné hmoty nebo sledování raných stadií vývoje vesmíru. Zároveň zcela jistě přinese řadu nových otázek, které dnes nedokážeme ani odhadnout. První pozorování by se mělo uskutečnit v roce 2025.

Vesmír

Klášter s dvojím prvenstvím

Břevnovský klášter

Nejen mečem a bojem živ je Přemyslovec. Čeští panovníci a později i mocní šlechtici rádi trávili čas budováním četných klášterů. Ostatně očekávali, že si tím zajistí spásu nejen pro sebe, ale i pro své rodiny. Nejstarší mužský klášter v Českých zemích je ten na pražském Břevnově. Založit jej nechal v roce 993 kníže Boleslav II. A jaké druhé prvenství klášter má? Nejdelší tradici vaření piva v celé republice! 

Historie

Přestože se ofenziva nevyvíjela podle plánu, von Hindenburg s Ludendorffem obdrželi vysoká vyznamenání.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907