Zobáky v horku „rostou“: Jak probíhá ptačí regulace tělesné teploty

20.08.2017 - Zuzana Teličková

Způsob, jakým jednotlivé ptačí druhy shánějí potravu a živí se, silně ovlivňuje tvar a velikost jejich zobáku. Zobák však hraje důležitou roli i při regulaci tělesné teploty tím, že z těla odvádí přebytečné teplo

Vyšší teploty, větší zobáky -<p>Studie vrabcovitých prokázala, že průměrné teploty zásadně ovlivňují velikost ptačího zobáku</p>
Vyšší teploty, větší zobáky -

Studie vrabcovitých prokázala, že průměrné teploty zásadně ovlivňují velikost ptačího zobáku


Reklama

Vědci ze Smithsonianského centra migrujícího ptactva nyní zjistili, že na vývoj tohoto veledůležitého ptačího orgánu mají vliv i letní teploty vzduchu, a to zvláště u čeledi vrabcovitých žijících na slanisku. Vědecký tým pod vedením Russe Greenberga zkoumal několik druhů vrabců v různých částech pobřeží Severní Ameriky. Tyto oblasti jsou strukturou a vzhledem velmi podobné, ale letní teploty se tu různí. Na 1 380 jedincích bylo prokázáno, že velikost zobáku úzce souvisí s rozdílnými hodnotami nejvyšších denních teplot v oblastech hnízdišť v letním období.

TIP: Poslední žijící hrůzopták - jihoamerická seriema rudozobá

Čím vyšší je průměrná letní teplota, tím větší je také zobák. Zobáky u ptáků hnízdících na teplejších místech byly až o 90 % větší než u ptáků z chladnějších slanisk. „Schopnost zchladit se a neztrácet přitom tekutiny je velmi důležitá, protože tito ptáci žijí v prostředí s přímým sluncem a omezeným přístupem k čerstvé vodě,“ říká Greenberg. Nový objev je vlastně dalším příkladem tzv. Allenova pravidla, podle kterého mají živočichové žijící v chladnější oblastech kratší končetiny a všechny výstupky na těle, aby zmenšili poměr povrchu těla vzhledem k jeho objemu a ztráceli tak co nejméně tepla.

  • Zdroj textu:

    Příroda 9/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907