Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř

V sibiřském ledu tiká časovaná bomba. Zvířata zahubená před desítkami let anthraxem ohrožují zvěř i místní obyvatelstvo

02.08.2016 - Stanislav Mihulka„Zombie epidemie“ zní možná zvláštně, ve skutečnosti jde ale vlastně o docela přesný popis situace na Sibiři. Jde o smrtelně nebezpečnou nákazu, kterou šíří nepohřbené mrtvoly.

V západní části Sibiře propukla epidemie sněti slezinné, čili anthraxu (Bacillus anthracis), která si od 24. července vyžádala životy již 1 500 sobů. Několik desítek původních obyvatel skončilo v nemocnici a není vyloučeno, že někdo z nich zahynul. Místní úřady po jistém váhání vyhlásily stav ohrožení a některé pastevce umístily do karantény.

Původcem epidemie jsou podle všeho mrtvoly sobů, které anthrax zahubil v roce 1941. Mrtvoly tehdy zmrzly na kost a po 75 let zůstaly nedotčené. Letos ale zasáhla sibiřskou tundru velká vedra, kvůli nimž mrtví sobi s bakteriemi anthraxu náhle roztáli. A zombie epidemie byla na světě.

TIP: Zákeřný protivník: Viry eboly zůstávají v semenu nejméně devět měsíců

Potvrzují se tím dřívější výzkumy, podle nichž mohou původci anthraxu zůstat v sibiřské zmrzlé půdě velice dlouho životaschopní. V této části Sibiře je mnoho míst s nedbale pohřbenými zvířaty a podobné epidemie se tu mohou objevovat i v budoucnu.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    Detroit Publishing Co. / Wikimedia Commons


Další články v sekci