Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř

02.08.2016 - Stanislav Mihulka

V sibiřském ledu tiká časovaná bomba. Zvířata zahubená před desítkami let anthraxem ohrožují zvěř i místní obyvatelstvo


Reklama

„Zombie epidemie“ zní možná zvláštně, ve skutečnosti jde ale vlastně o docela přesný popis situace na Sibiři. Jde o smrtelně nebezpečnou nákazu, kterou šíří nepohřbené mrtvoly.

V západní části Sibiře propukla epidemie sněti slezinné, čili anthraxu (Bacillus anthracis), která si od 24. července vyžádala životy již 1 500 sobů. Několik desítek původních obyvatel skončilo v nemocnici a není vyloučeno, že někdo z nich zahynul. Místní úřady po jistém váhání vyhlásily stav ohrožení a některé pastevce umístily do karantény.

Původcem epidemie jsou podle všeho mrtvoly sobů, které anthrax zahubil v roce 1941. Mrtvoly tehdy zmrzly na kost a po 75 let zůstaly nedotčené. Letos ale zasáhla sibiřskou tundru velká vedra, kvůli nimž mrtví sobi s bakteriemi anthraxu náhle roztáli. A zombie epidemie byla na světě.

TIP: Zákeřný protivník: Viry eboly zůstávají v semenu nejméně devět měsíců

Potvrzují se tím dřívější výzkumy, podle nichž mohou původci anthraxu zůstat v sibiřské zmrzlé půdě velice dlouho životaschopní. V této části Sibiře je mnoho míst s nedbale pohřbenými zvířaty a podobné epidemie se tu mohou objevovat i v budoucnu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Detroit Publishing Co. / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Astronauti Tim Kopra a Tim Peake během odběru krve ve vesmíru.

Vesmír

Velké množství ozonu v přízemní vrstvě vzduchu značně snižuje úrodu rýže a dalších plodin.

Věda

Žraloky Perezovy jsme potkávali při každém ponoru. Potápění s těmito poměrně mohutnými parybami může být pro někoho adrenalinovým zážitkem. Je třeba však zachovat klid a přítomnost nádherných a elegantních tvorů si užít.

Příroda

Rituál otvírání úst – rakev s mumií symbolicky třímá sám Anup (Anúbis), dcera a manželka mrtvého faraona hořekují, zatímco kněží vykonávají obřady.

Historie

Šedá je nejtypičtější barvou orlovských klusáků. Na sněhu sice vypadají krásně, ale mají rádi spíše teplejší podnebí.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907