Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř

02.08.2016 - Stanislav Mihulka

V sibiřském ledu tiká časovaná bomba. Zvířata zahubená před desítkami let anthraxem ohrožují zvěř i místní obyvatelstvo


Reklama

„Zombie epidemie“ zní možná zvláštně, ve skutečnosti jde ale vlastně o docela přesný popis situace na Sibiři. Jde o smrtelně nebezpečnou nákazu, kterou šíří nepohřbené mrtvoly.

V západní části Sibiře propukla epidemie sněti slezinné, čili anthraxu (Bacillus anthracis), která si od 24. července vyžádala životy již 1 500 sobů. Několik desítek původních obyvatel skončilo v nemocnici a není vyloučeno, že někdo z nich zahynul. Místní úřady po jistém váhání vyhlásily stav ohrožení a některé pastevce umístily do karantény.

Původcem epidemie jsou podle všeho mrtvoly sobů, které anthrax zahubil v roce 1941. Mrtvoly tehdy zmrzly na kost a po 75 let zůstaly nedotčené. Letos ale zasáhla sibiřskou tundru velká vedra, kvůli nimž mrtví sobi s bakteriemi anthraxu náhle roztáli. A zombie epidemie byla na světě.

TIP: Zákeřný protivník: Viry eboly zůstávají v semenu nejméně devět měsíců

Potvrzují se tím dřívější výzkumy, podle nichž mohou původci anthraxu zůstat v sibiřské zmrzlé půdě velice dlouho životaschopní. V této části Sibiře je mnoho míst s nedbale pohřbenými zvířaty a podobné epidemie se tu mohou objevovat i v budoucnu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Detroit Publishing Co. / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907