Zombie epidemie anthraxu z roztátých mrtvol sobů děsí Sibiř

02.08.2016 - Stanislav Mihulka

V sibiřském ledu tiká časovaná bomba. Zvířata zahubená před desítkami let anthraxem ohrožují zvěř i místní obyvatelstvo


Reklama

„Zombie epidemie“ zní možná zvláštně, ve skutečnosti jde ale vlastně o docela přesný popis situace na Sibiři. Jde o smrtelně nebezpečnou nákazu, kterou šíří nepohřbené mrtvoly.

V západní části Sibiře propukla epidemie sněti slezinné, čili anthraxu (Bacillus anthracis), která si od 24. července vyžádala životy již 1 500 sobů. Několik desítek původních obyvatel skončilo v nemocnici a není vyloučeno, že někdo z nich zahynul. Místní úřady po jistém váhání vyhlásily stav ohrožení a některé pastevce umístily do karantény.

Původcem epidemie jsou podle všeho mrtvoly sobů, které anthrax zahubil v roce 1941. Mrtvoly tehdy zmrzly na kost a po 75 let zůstaly nedotčené. Letos ale zasáhla sibiřskou tundru velká vedra, kvůli nimž mrtví sobi s bakteriemi anthraxu náhle roztáli. A zombie epidemie byla na světě.

TIP: Zákeřný protivník: Viry eboly zůstávají v semenu nejméně devět měsíců

Potvrzují se tím dřívější výzkumy, podle nichž mohou původci anthraxu zůstat v sibiřské zmrzlé půdě velice dlouho životaschopní. V této části Sibiře je mnoho míst s nedbale pohřbenými zvířaty a podobné epidemie se tu mohou objevovat i v budoucnu.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Detroit Publishing Co. / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Balon projektu Loon

Věda

Výcvik záchranářských psů musí mít svůj pevný řád. Pes se při něm snaží najít ve sněhu svou oblíbenou hračku.

Zajímavosti

Zpočátku své služby létal Baturin na dvojplošnících I-153, tento stroj padl v červenci 1941 do rukou Finům

Válka

Milán v roce 1493 (dřevoryt v tzv. Norimberské kronice).

Historie

Bonnie Parkerová

Případ Bonnie Parkerové a Clyda Barrowa otřásl Spojenými státy. Nezaměstnaná servírka, jejíž manžel je stále pryč, se se sympatickým Clydem potkává náhodně u společných přátel. Slovo dá slovo, ke dvojici se přidá ještě pár dalších a gang je na světě. Společně přepadávají benzínové pumpy, herny, ochody. Vybírají bankomaty a kradou auta. Jejich řádění se neobejde ani bez vražd. Na kontě mají smrt celkem osmi policistů a čtyř civilistů!

Několikrát se jim sice podaří policii utéct doslova na poslední chvíli, ale neveselý konec přijde brzy, v květnu 1934. Policejní hlídka zaútočí na jejich auto v Louisianě a vystřílí do něj více než padesát ran. Pár je na místě mrtvý. Střelba je natolik silná, že několik strážníků dočasně ohluchne. Přihlížející dav se na místo vrhne a zatouží po „suvenýrech“. Bonnie odřezávají prameny vlasů a kusy šatů. Půl milionu novin s jejich mrtvolami na titulní straně je vyprodáno během několika minut. A skutečný vztah Bonnie a Clyda? Filmovou romantiku nečekejte. Bonnie nosí až do smrti snubní prsten a se svým manželem se nikdy nerozvede.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907