Zrodila se Sluneční soustava z pozůstatků po výbuchu supernovy?

28.01.2021 - Michal Švanda

Výbuchy supernov patří mezi nejpůsobivější události v kosmu. Mohla podobná událost stát také u zrodu naší Sluneční soustavy?

<p>Slunce se zrodilo po gravitačním kolapsu molekulárního oblaku. Kolem něj se pak utvořil protoplanetární disk, v němž nakonec vznikly planety. Přispět mohla také exploze supernovy.</p>

Slunce se zrodilo po gravitačním kolapsu molekulárního oblaku. Kolem něj se pak utvořil protoplanetární disk, v němž nakonec vznikly planety. Přispět mohla také exploze supernovy.


Reklama

Zformování Sluneční soustavy přímo z pozůstatků supernovy není dost dobře možné. Ejekta směřující od hvězdného výbuchu jsou velmi horká a dosahují vysokých rychlostí, což prakticky vylučuje jejich kondenzaci do gravitačně vázaného útvaru. Vzájemné rychlosti částic v horkém plynu jsou příliš velké a náhodně vzniklé gravitační zhustky se okamžitě rozdrobí do okolí. Hvězdy se utvářejí výhradně z velmi chladného molekulového plynu. 

TIP: Co zbude po hvězdných explozích: Bílí trpaslíci, neutronové hvězdy či planetární mlhoviny

Přesto hrála supernova, přesněji několik generací předchozích supernov, pro zrod Sluneční soustavy důležitou úlohu. Jednak zmíněná ejekta obohatila panenský mezihvězdný plyn o těžší prvky a prach, který je při formování stálic důležitý. A pak to mohla být právě rázová vlna ze supernovy, jež vyvedla prasluneční mlhovinu z rovnováhy a umožnila počátek gravitačního kolapsu Praslunce

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907